Paranoia and individual crisis in Harold Pinter's The Birthday Party and Sarah Kane's 4.48 Psychosis
Harold Pinter'in Doğum Günü Partisi ve Sarah Kane'in 4.48 Psikoz adlı oyunlarındaki paranoya ve bireysel kriz
  1. Tez No: 797448
  2. Yazar: CEYHUN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAVGAH GHULAM SAEED
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez, iki farklı İngiliz oyun yazarının oyunlarını incelemektedir. Bunlar: Harold Pinter'in Doğum Günü(1957) ve Sarah Kane'in 4.48 Psikoz(1999) oyunlarıdır. Bu oyunlardaki karakterlerin paranoya ve bireysel kriz gibi ana temaları oyunların detaylıca araştırılması yoluyla incelenecektir. Birinci bölüm, paronaya ve bireysel krizin tanımı, açıklaması ve nasıl ortaya çıktığı ile ilgilenir. İkinci Dünya Savaşı'nın yıkıcı sonuçları ve savaştan sonraki oyunlardaki etkilerinin yanısıra Harold Pinter ve Sarah Kane'in uslübunu konu alır. İkinci bölüm Harold Pinter'in Doğum Günü oyunundaki Stanley karakterinin yaşadığı paranoya ve bireysel krizi inceler. Üçüncü Bölümün konusu ise Sarah Kane'in 4.48 Psikoz oyunundaki isimsiz karakterinin paranoya ve bireysel krizidir. Yukarıdaki her iki oyunda oyundaki karakterlerin deneyimleyip acı çektiği paranoya ve bireysel krizi dikkate alır. Hem Harold Pinter hem de Sarah Kane yukarıda bahsedilen oyunlarındaki ana karakterlerin zihinsel acısını ve paranoyasına vurgu yapmaktan çekinmez. Tezin sonuç bölümü ise oyunların kısa bir özetini ve karşılaştırmasını yapar. Bu tez, Harold Pinter'in Doğum Günü oyunundaki Stanley karakteri ile Sarah Kane'in 4.48 Psikoz oyunundaki isimsiz karakterinin paranoya ve onun sonuçlarıyla farklı şiddetlerde değişik aşamalar aracılığıyla nasıl baş ettiği ve yüzleştiği konusunu ele alır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines two plays from different British authors: The Birthday Party (1957) by Harold Pinter and 4.48 Psychosis (1999) by Sarah Kane. Key themes such as the paranoia and individual crisis of the characters in these two plays are discussed thoroughly via closer reading of the plays. The first chapter deals with the paranoia and individual crisis's definition and the explanation and how they emerge. The Second World War devastating outcomes and the impact of these on the other plays after the war are discussed, besides Harold Pinter's and Sarah Kane's styles. The second chapter examines the paranoia and the individual crisis of the protagonist in The Birthday Party by Harold Pinter. The third chapter's concern is the unnamed character's paranoia and the individual crisis in 4.48 Psychosis by Sarah Kane. The two plays above from different playwrights take the paranoia and the crisis that the characters suffer into consideration. Both playwrights put the emphasis on the protagonists' mental distress and the sufferings from the paranoia. The conclusion part of the thesis makes a summary and the comparison of the plays. The thesis comes up with a conclusion that Stanley in The Birthday Party and the unnamed character in 4.48 Psychosis experience, face and cope with the paranoia and its outcomes with a different intensity through various stages.