Politics of conspiracy and paranoia: Dissemination of power and resistance in Don Delillo's The Names, Mao II and Underworld
Komplo ve paranoya politikaları: Don Delillo'nun The Names, Mao II ve Underworld adlı eserlerinde iktidar ve direniş yapılarının yayılımı
  1. Tez No: 253697
  2. Yazar: MEHMET BÜYÜKTUNCAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESRA KÖRPEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Don DeLillo romanları temel olarak çağdaş Amerika'daki toplumsal,politik ve kültürel bağlamı çeşitli ilgili kurumlara da atıfta bulunarak resmeder.Bu nedenle geç dönem kapitalizminin farklı veçheleriyle temsili onunyapıtlarının konu bakımından ayrılmaz bir parçasını oluşturur. DeLillo'nun1980'lerden itibaren yazdığı romanlar üretim ve kültür endüstrileri özelindesomutlaşan kapitalist aygıtın işleyişini post-Fordcu toplumdaki iktidaryapılanması ve tahakküm tasarımı esaslarına vurgu yaparak gerçekçi birşekilde yansıtır. Bu tezin temel amacı, DeLillo'nun The Names (1982), Mao II(1991), Underworld (1997) adlı romanlarında yansıtıldığı biçimiyle, iktidaryapıları paralelinde kültürel ve politik tahakküm oluşumunu incelemek vebunun yanı sıra direniş örüntülerini irdelemektir. Bu birincil hedefe esas olarakhem kapitalizmin kültürel biçimlerinde hem de küresel sermaye ağlarındamevcut olan iktidar yapılanışını göz önünde bulundurmak suretiyleulaşılacaktır.Bu çalışmanın bir diğer odağı da direniş örüntülerinin gücünüaydınlatmak amacıyla DeLillo romanlarındaki komplo ve paranoyadinamiklerini ortaya çıkarmaktır. DeLillo romanlarındaki paranoyakspekülasyon ve komplocu yorum politikalarının kullanımı mevcut toplumsaliktidarın uygulanışı ve yayılımında etkin olan yönetimsel mekanizmalar ileegemen kültürel direktiflerin değerlendirilmesi için eleştirel bir çerçeve sunar.Buna ek olarak, çeşitli Marksist kültürel ve toplumsal eleştiri kuramlarını dahesaba katmak suretiyle, bu tez çağdaş Amerikan toplumundaki farklı iktidarve direniş stratejilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Post-Marksistkuramlar bu bakımdan çağdaş toplumsal çatışmaları ve iktidar-direnişilişkilerini konumlandırmakta faydalı bulunmuştur. Ayrıca bu çalışmadakidiğer önemli bir yaklaşım tarzı da post-Marksist eleştiri ile komplocu veparanoyak düşünüşü birbirine eklemlemek yönündedir. Böylesi bir yöntembirbiri içine geçmiş iktidar ve direniş ilişiklerini irdelemeye katkısı bakımındanDeLillo romanlarındaki ?paranoya kültürü?nün incelenmesinde özelikle isabetligörülmektedir. Bu çalışma temelde DeLillo'nun romanlarında iktidar ve direnişörüntülerinin ağ biçiminde yapılandığını ve de geç kapitalist kültürel tahakkümmekanizmaları ile uluslararası iş ekonomisinin sivil toplum ve özerk bireyaleyhine işlemekte olan esas komplonun gerçek failleri olduğunu savlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Don DeLillo?s canon of novels mainly portrays the social, political andcultural context in contemporary America with reference to various institutions.In consequence, representations of late capitalism, with its multifarious facets,have thematically been an integral part of his fiction. His novels, following fromthe 1980s, truly reflect the implementations of the capitalist apparatus, namelythe production and culture industries, touching upon the organization of powerand the design of hegemony in the post-Fordist society. The main purpose ofthis dissertation is to examine the power structures, the formation of culturaland political hegemony, and to investigate the resistance patterns as pictured inDeLillo?s The Names (1982), Mao II (1991), Underworld (1997). This primaryobjective is basically met by taking into consideration the organization of powerinscribed within both the capitalist cultural forms and global finance networks.Another major focus of this study is to reveal the dynamics of conspiracyand paranoia in DeLillo?s fiction in order to illuminate the power of resistancepatterns. The use of the politics of paranoid speculation and conspiratorialviews provides, in DeLillo?s fiction, a critical framework for the evaluation ofthe administrative mechanisms and the dominant cultural imperatives that haveinfluenced the exercise and distribution of social power. In addition, thisdissertation, by taking into account various Marxist cultural and social theories,aims to present differing models of power and resistance strategies found incontemporary American society. Post-Marxist theories are, thus, helpful inpositing the contemporary social conflicts and power-resistance relations.Furthermore, another significant approach in this study is conflating post-Marxist criticism with the dynamics of conspiratorial and paranoid lines ofthought. Such a methodology is especially appropriate for analyzing the?culture of paranoia? in Don DeLillo's novels in order to explicate theentanglements of power and resistance. Basically, this study argues that, in DonDeLillo?s novels, power and resistance patterns are organized in the forms ofnetworks and that late capitalist cultural mechanisms and internationalbusiness economy are the real sources of conspiratorial plots against the civilsociety and the autonomous individual.