Fen bilgisi eğitiminde 2015-2021 yılları arasında yazılan tezlerin analizi
Analysis of thesis written between 2015-2021 in science education
- Tez No: 797544
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Fen eğitimi alanında yapılan çalışmalar alandaki gelişmeleri ortaya koymakta ve ihtiyaç duyulan çalışma konularını belirlemede önemlidir. İhtiyaç duyulan çalışma konularında yeni araştırmacılara rehberlik ettiği düşünülmektedir. Bu bağlamda hazırlanan çalışmamız literatür taraması şeklindeki analizleri ile uzun yılların özet sonuçlarını ortaya koymaktadır. Çalışmanın amacı, 2015-2021 yılları arasında fen bilimleri eğitimi alanında yapılmış yüksek lisans ve doktora tezlerini tespit etmek ve bu tezlerin bilim dalları, araştırma grubu, tez yılları, tez türü ve yöntemlerine göre belli kategoriler altında dağılımlarının ve değişimlerinin belirlenmesidir. Bu çalışma tarama modeli türlerinden, genel tarama modeli kullanılarak derlenmiştir. Çalışmanın evrenini ülkemizde yapılan tezlerden: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı (%82,75), Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı (%16,03), Fen Bilimleri ve Teknolojileri Bilim Dalı (%0,08) ve İlköğretim Bilim Dalı (%1,14)'nda yer alan fen bilimleri eğitimi alanındaki yüksek lisans ve doktora tezlerinden oluşmaktadır. Örneklemini ise bahsedilen bilim dalları kapsamında fen eğitiminde ülkemizde yapılan toplam 1716 tezden YÖK ulusal tez merkezinde 2015-2021 yılları arasındaki fen bilimleri eğitimi alanında yayınlanan 1316 tez oluşturmaktadır. Bu tezlerin 1128'i yüksek lisans ve 188'i ise doktora tezidir. Çalışmada; Yükseköğretim Kurulu Ulusal Tez Merkezi resmi sitesinde 2015 yılından itibaren 2021 yılına kadar gerçekleştirilen Fen Bilimleri eğitimi alanında yapılan tezler tespit edilmiş ve gösterilen anahtar kelimeler dikkate alınarak incelenmiştir. Çalışmadan elde edilen veriler; nitel araştırma türlerinden kategorisel içerik analizi tekniğine göre yapılmıştır. Çalışmanın bulgularına göre bilim dalları kapsamında Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı (1089 adet) en çok çalışılan alan olmuştur. Örneklem grubuna yönelik bulgulara bakıldığında öğrenciler (%56,84) en yüksek orana sahiptir. Tezlerin yıllara göre dağılımında ise 2019 yılı %36,85 ile en çok tezin yer aldığı yıl olmuştur. Bunlara ek olarak çalışmaların yöntem türü açısından yıllara göre karma yöntemde bir artış görülmekle birlikte en fazla nicel yöntemle (%45,36) çalışıldığı sonucuna varılmıştır. Genel olarak çalışmanın nitel ve nicel bulgularına göre 2015 yılından itibaren tez çalışmalarında bir artış gözlemlendiği ve bu artışın kategorilere göre değişkenlik gösterdiği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Studies in the field of science education which reveal the developments in the field is important in determining the subject of study. It is thought toguidenewre searchers on nededwork. It presents the summary results of many years with analyzes in the form of literatures canning within context. The aim of the study is to determine the master's and doctoral theses made in the field of science education between the years 2015-2021 and to determine the distribution and changes of these theses under certain categories according to their disciplines, research group, thesis years, thesis type and methods. This study compiled with using the general screening model which is one of the screening model types. The universe of the study is among the theses made in our country: Science Education Department (82.75 %), Science Education Department (16.03 %), Science and Technologies Department (0.08 %) and Primary Education Department (1,14 %) consists of master's and doctoral theses in the field of science education. The sample consists of 1316 theses published in the field of science education between 2015-2021 in the national thesis center of YÖK, Out of a total of 1716 theses made in our country in science education within the scope of the mentioned disciplines. 1128 of these theses are master's and 188 are doctoral theses. In the study; The theses made in the field of science education carried out from 2015 to 2021 on the official website of the National Thesis Center of the Council of Higher Education were determined and examined by considering the keywords shown. The data obtained from the study; was carried out according to the categorical content analysis technique, which is one of the qualitative research types. According to the findings of the study, the Department of Science Education (1089 units) was the most studied area within the scope of the branches of science. Considering the findings for the sample group, students (56.84%) have the highest rate. In the distribution of theses by years, 2019 was the year in which the most theses were included with 36.85%. In addition to these, although there is an increase in the mixed method according to the method type of the studies, it was concluded that the most quantitative method (45.36%) was studied. In general, according to the qualitative and quantitative findings of the study, it has been stated that there has been an increase in thesis studies since 2015 and this increase varies according to the categories.