Azospermiye bağlı infertilitenin cinsel yaşam, benlik algısı ve duygu durumu üzerine etkisi
The effect of azospermia infertility on sexual life, self perception and emotion
- Tez No: 797618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNCAY TOPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Azospermi sık görülen ve kişide kısırlık dışında birçok psikososyal ve cinsel problemlere neden olan klinik durumdur. Planladığımız çalışmada, azospermik erkeklerin depresyon, anksiyete, benlik saygısı ve cinsel doyum parametrelerinin araştırılması amaçlandı. Bu sayede bu kişilerin kısırlık dışındaki problemlerine odaklanılıp bu açıdan da destek verilebilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmamıza 15 Aralık 2021-15 Mayıs Haziran 2022 tarihleri arasında hastanemiz Üroloji polikliniğine başvuran 20-50 yaş aralığında toplamda 100 katılımcı dahil edildi. 50 azospermi hastası grup 1'i, son 1 yıl içinde çocuk sahibi olmuş 50 sağlıklı birey grup 2'yi oluşturdu. Katılımcılar çalışma hakkında bilgilendirildikten sonra yazılı ve sözel onam alındı. Katılımcılara ilgili literatür taranarak oluşturulan sosyodemografik ve medikal öykü bilgilerini içeren hasta bilgi formu doldurulduktan sonra“Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği (HADS)”,“Fertilite Sorunu Envanteri(FSE)”,“Glombok-Rust Cinsel Doyum Ölçeği – Erkek Formu (GRCDÖ-E)”ve“Benlik Saygısı Değerlendirme Ölçeği – Kısa Formu(BSDÖ-KF)”ölçekleri uygulandı. Bulgular: Çalışmamızda sosyodemografik veriler açısından azospermi ve kontrol grubu arasında yaş, eğitim durumu, evlilik süresi, sigara kullanma durumu ve süresi arasında istatiksel anlamlı fark gözlenmedi (p>0,05). Azospermi grubunun hastane depresyon ölçek puanları diğer gruba göre anlamlı olarak yüksekti (p=0.0160,05). Azospermi grubunun diğer gruba göre FSE global stres toplam puanları anlamlı olarak yüksek bulundu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Aim: Azoospermia is a common clinical condition that causes many psychosocial and sexual problems in addition to infertility. In this study, we aimed to investigate the parameters of depression, anxiety, self-esteem and sexual satisfaction in azoospermic men. In this way, it was aimed to focus on the problems of these people other than infertility and to provide support in this respect. Material-Method: A total of 100 participants between the ages of 20-50 years who applied to the Urology outpatient clinic of our hospital between December 15, 2021 and May 15, June 2022 were included in our study. 50 azoospermia patients constituted group 1 and 50 healthy individuals who had had a child within the last 1 year constituted group 2. After the participants were informed about the study, written and verbal consent was obtained. After completing the patient information form including sociodemographic and medical history information, the“Hospital Anxiety Depression Scale”,“Fertility Problem Inventory ”,“Glombok-Rust Sexual Satisfaction Scale - Male Form”and“Self-Esteem Rating Scale - Short Form”scales were applied. Result: In our study, no statistically significant difference was observed between the azoospermia and control groups in terms of age, educational status, duration of marriage, smoking status and duration in terms of sociodemographic data (p>0.05). Hospital depression scale scores of the azoospermia group were significantly higher than the other group (p=0.0160.05). FSE global stress total scores of the azoospermia group were significantly higher than the other group (p0.05).