40 yaş üstü erişkin popülasyonda kardiyovasküler risk ile antropometrik ölçüm yöntem ve biyokimyasal parametreler ile ilişkisi
With cardiovascular risk in the adult population over 40years of age anthropometric measurement methods andrelationship with biochemical parameters
- Tez No: 797623
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
AMAÇ: Dünya üzerinde mortalite ve morbiditenin başta gelen nedenlerinden en önemlisi kardiyovasküler hastalıklardır. Dünya Sağlık Örgütüne göre 2016 yılında yaklaşık 57 milyon ölüm gerçekleşmiş olup bunların 18 milyonu kardiyovasküler hastalık nedenlidir.Bu çalışmamızda 40 yaş üstü erişkin popülasyonda kardiyovasküler risk ile antropometrik ölçüm yöntemleri ve biyokimyasal parametreler ile ilişkisini değerlendirmeyi hedefledik. GEREÇ ve YÖNTEM: Kesitsel-tanımlayıcı anket çalışması olarak 01.01.2023- 31.03.2023 tarihlerinde yaptığımız çalışmamız,Profesör (Prof.) Doktor (Dr.) Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi Kağıthane Eğitim Aile Sağlığı Merkezine başvuran 40 yaş üstü 262 katılımcıdan oluşmaktadır.Katılımcılara toplamda 20 sorudan oluşan anketimiz uygulandı.Katılımcıların SCORE modeli ile 10 yıllık olası kardiyovasküler ölüm riski hesaplandı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:Cardiovascular diseases are the most important causes of mortality and morbidity in the world.According to the World Health Organization, approximately 57 million deaths occurred in 2016, of which 18 million were due to cardiovascular disease.In this study, we aimed to evaluate the relationship between cardiovascular risk,anthropometric measurement methods and biochemical parameters in the adult population over 40 years of age.