Yanık ünitesinde infeksiyon etkenleri ve antibiyotik direnci
  1. Tez No: 797624
  2. Yazar: BÜLENT KAYA
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZNUR AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Hastane infeksiyonları açısından yanık ünitesinde yatan hastalar özel bir öneme sahiptir. Hastaların fiziksel, hücresel ve humoral savunma sistemleri bozulmuş ve mikroorganizmaların infeksiyona neden olma potansiyeli artmıştır. Çalışmamızda Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesi'nde 01 Ocak-31 Aralık 2009 tarihleri arasında yatan hastalardan izole edilen mikroorganizmalar ve antibiyotik direnç profili retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Bu süre içinde yanık ünitesinde 458 hasta yatırılarak takip edilmiş ve 116 (% 25,3) hastadan 327 mikroorganizma izole edilmiştir. Bu mikroorganizmaların % 72,2'si Gram negatif bakteriler, % 20,2'si Gram pozitif bakteriler ve % 7,6'sı mantarlardan oluşmaktadır. En sık izole edilen mikroorganizmalar Pseudomonas aeruginosa (% 31.6) ve Acinetobacter baumannii (%29,4)'dir. Bunları Staphylococcus aureus (% 9,2) ve Candida spp. (% 7) takip etmektedir. Pseudomonas aeruginosa'nın en duyarlı olduğu antibiyotikler sırasıyla amikasin, siprofloksasin, gentamisin, meropenem ve imipenem iken en dirençli olduğu antibiyotikler sefoperazon-sulbaktam ve piperasilin-tazobaktam olarak bulunmuştur. Acinetobacter baumanni'nin en duyarlı olduğu antibiyotikler ise kolistin ve tigesiklin olup kolistine direnç saptanmazken, tigesikline direnç % 14,3 olarak tespit edilmiştir. Diğer tüm antibiyotiklere karşı % 90'dan fazla direnç söz konusudur. İzole edilen Staphylococcus aureus suşlarında metisilin direnci %83,3 bulunmuş, Gram pozitif bakterilerin hiçbirinde vankomisin, teikoplanin ve linezolide direnç saptanmamıştır. Sonuç olarak yanık ünitemizde, başta Pseudomonas aeruginosa ve Acinetobacter baumannii olmak üzere Gram negatif bakteriler hakim florayı oluşturmaktadır ve bu mikroorganizmalarda antibiyotiklere yüksek direnç dikkat çekicidir. Ampirik antibiyotik yaklaşımı için, her ünite kendi enfeksiyon sürveyansını ve antibiyotik direnç oranlarını izlemelidir ve infeksiyonları önlemek için infeksiyon kontrol önlemlerine uyarak, infeksiyon oluşumunu önlenmeye çalışılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Burn units have a special significans in nosocomial infections in addition to physical injury burns have a severe impact on the hosts cellular and humoral immune systems increasing the potential for acquiring infection. In our study, microorganisms isolated from patients hospitalized in Dr. Lütfi Kırdar Kartal Training and Research Hospital Burn Unit between 01 January-31 December 2009 and their antibiotic resistance profiles were evaluated retrospectively. 458 patients were hospitalized during that period and 327 microorganisms were isolated from 116 (%25,3) patients. 72,2% of the microorganisms were Gram-negative bacteria, 20,2% were Gram-positive bacteria, and 7,6% were fungi. The most frequently isolated microorganisms were Pseudomonas aeruginosa (31,2%), and Acinetobacter baumannii (29,4%), followed by Staphylococcus aureus (9,2%), and Candida spp. (7%). Pseudomonas aeruginosa isolates were mostly sensitive to amikacin, ciprofloxacin, gentamisin, meropenem and imipenem, and resistant to cefoperazone-sulbactam and piperacillin-tazobactam. Acinetobacter baumannii isolates were mostly sensitive to colistin and tigecycline, and while there was no resistance colistin, tigecycline resistance was 14,3%. More than 90% resistance was encountered to other antibiotics in Acinetobacter isolates. Meticillin resistance was 83,3% in Staphylococcus aureus isolates and all Gram-positive isolates were suspectible to vancomycin, teicoplanin and linezolid. In summary, Gram-negative bacteria especially Pseudomonas aeruginosa and Acinetobacter baumannii with remarkably high resistance rates dominate the flora of our burn unit. Serveillance of antibiotic resistance rates is important in individual units in making decisions for empirical antibiotic therapy and primarily nosocomial infections should be prevented whit strict adherence to infection control measures.