Aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-49 yaş arası kadınların anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels of women ages 18-49 who apply to the family medicine polyclinic on breast milk and breastfeeding
- Tez No: 797625
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR ENGİNYURT, UZMAN MERVEGÜL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmada, 18-49 yaş arasındaki kadınların anne ve çocuk sağlığı için oldukça önemli olan anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi düzeylerinin ve bununla ilişkili olabilecek özelliklerin değerlendirilmesi; saptanan eksikliklerin düzeltilmesi için yapılacak eğitim planlamalarına katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Bu çalışma 01.09.2022-01.02.2023 tarihleri arasında Ordu Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde gerçekleştirilmiştir. Aile hekimliği polikliniğine başvurmuş olan 18-49 yaş arasındaki kadınlar ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılmayı kabul eden 208 kadına gönüllü onam formu imzalatılmıştır. Katılımcılardan sosyodemografik verileri içeren soruları ve anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi düzeylerini ölçen çoktan seçmeli soruları ve 25 önermeden oluşan anket formunu yanıtlamaları istenmiştir. Çalışmaya 18-49 yaş aralığında olan toplamda 208 kadın katılmıştır. Katılımcıların yaş ortalaması 31.57±8.081'dir. Çalışmaya katılanların %68.8'i doğumdan sonra ilk bir saatte emzirmeye başlanması gerektiği, %78.8'i ilk altı ay tek başına anne sütü ile beslenmenin yeterli olacağı, %64.4'ü iki yıla kadar emzirmeye devam edilmesi gerektiği ve %89.9'u bebeklere ek gıdaların altıncı aydan sonra başlanacağı konusunda hemfikirdi. Anne sütü ve emzirme ile ilgili anket formuna verilen yanıtlarda ortalama toplam doğru cevap sayısı 18.24±4.299 olarak hesaplanmıştır. En yüksek oranda doğru yanıtlanan önerme“Doğumdan sonra bebeğe verilmesi gereken ilk besin anne sütüdür”ifadesi olmuştur. En yüksek oranda yanlış yanıtlanan önerme“Emzirmeye en son emzirilen memeden başlanmalıdır”ve en yüksek oranda fikir belirtilmeyen önerme“Emziren annelerde doğum sonrası kanama miktarı azalır”önermeleri olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the study, the evaluation of the knowledge level of women between the ages of 18-49 about breast milk and breastfeeding, which is very important for maternal and child health, and the characteristics that may be related to it; It is aimed to contribute to the training plans to be made to correct the identified deficiencies. This study was carried out at Ordu University Training and Research Hospital between 01.09.2022 and 01.02.2023. It was conducted with women between the ages of 18-49 who applied to the family medicine outpatient clinic. A voluntary consent form was signed by 208 women who agreed to participate in the study. Participants were asked to answer questions including sociodemographic data, multiple choice questions measuring their knowledge of breast milk and breastfeeding, and a questionnaire consisting of 25 propositions. A total of 208 women between the ages of 18-49 participated in the study. The mean age of the participants was 31.57±8.081. 68.8% of the participants in the study stated that breastfeeding should be started in the first hour after birth, 78.8% stated that breastfeeding alone would be sufficient for the first six months, 64.4% stated that breastfeeding should be continued for up to two years, and 89.9% stated that complementary foods should be given to babies. agreed that it would start after the sixth month. The average total number of correct answers in the answers given to the questionnaire about breast milk and breastfeeding was calculated as 18.24±4.299. The proposition with the highest percentage of correct answers is“The first food to be given to the baby after birth is breast milk”has been an expression. The proposition with the highest rate of incorrect answers was“Breastfeeding should be started from the breast that was breastfed last”and the proposition that did not express an opinion at the highest rate was“The amount of postpartum bleeding decreases in breastfeeding mothers”.