Aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-49 yaş arası kadınların emzirme ve anne sütü hakkındaki bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge level of women aged 18-49 years who applied to the family medicine polyclinic about breastfeeding and breast milk
- Tez No: 690469
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÜNLÜOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızın amacı aile hekimliği polikliniğine başvuran 18-49 yaş arası kadınların anne sütü ve emzirme hakkında bilgi düzeyini değerlendirmek ve bu konunun önemi hakkında farkındalık düzeyini saptamaktır. Çalışmamız 01/07/2020 – 01/01/2021 tarihleri arasında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 384 kadın katılımcıya uygulanmıştır. Katılımcıların sosyodemografik özellikleri ile anne sütü ve emzirme hakkında bilgi düzeyini ölçmeye yönelik literatür eşliğinde hazırladığımız anket yüz yüze görüşme metodu ile uygulanmış ve yanıtlardan elde edilen veriler kaydedilmiştir. Verilerin analizi SPSS V-15 paket programı ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the knowledge level of women aged 18-49 years who applied to the family medicine outpatient clinic about breast milk and breastfeeding and to determine the level of awareness about the importance of this issue. Our study was applied to 384 female participants who applied to Eskişehir Osmangazi University Faculty of Medicine Family Medicine Polyclinic between 01/07/2020 – 01/01/2021. The questionnaire, which we prepared with the literature to measure the sociodemographic characteristics of the participants and their level of knowledge about breast milk and breastfeeding, was applied by face-to-face interview method and the data obtained from the answers were recorded. Data analysis was done with SPSS V-15 package program.