Çok hisseli parsellerde geçmişten günümüze mülkiyet problemi ve çözümüne ilişkin yapılan çalışmalar (Sultanbeyli örneği)
Past to present works related to the property problem and solution on multi-share parcels (Sultanbeyli case)
- Tez No: 797636
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ LEVENT YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
İstanbul'un 39 ilçesinden biri olan Sultanbeyli, coğrafi konumu itibariyle İstanbul'un Anadolu yakasında yer almaktadır. Tarihi konumu itibariyle ise merhum tarihçi Prof. Dr. Halil İnalcık'ın“İstanbul'un Kapısı”olarak ifade ettiği tarihi Aydos Kalesinin yer aldığı Aydos Dağı eteklerinde bulunmaktadır. Geçmiş yıllarda Sultanbeyliği Çiftliği ve Sultanbeylik köyü olarak anılan bu yerleşim yeri Anadolu'nun çeşitli yerlerinden yapılan yoğun göçlerle birlikte büyümüş ve ilçe statüsünü kazanmıştır. Ancak bu büyümenin birtakım sonuçları olmuştur. İlçede uzun yıllardır devam eden mülkiyet sorunlu alanlar üzerine hızlı nüfus artışı ile birlikte yoğun ve plansız yapılaşmaların yaşanması çözülemeyen sorunu daha karmaşık bir hale getirmiştir. İlçedeki mülkiyet sorunlu alanların başında çok hisseli parseller gelmektedir. Bu alanlar ilçe merkezinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 900 hektarlık alanı kapsamaktadır. Çok hisseli parseller, üzerinde devam eden davalar nedeniyle satış vaadi sözleşmeleri ile defalarca el değiştirmelerin yaşandığı, arazideki kullanıcı ile tapu sahibinin farklı kişiler olduğu bununla birlikte kullanıcıların işgalci konumuna geldiği mülkiyet sorununun yaşandığı alanlardır. Sorunun çözümü noktasında ilçe ve merkezi idareler birtakım çalışmalar yapmıştır. Yapılan çalışmalar mülkiyet sorununu tam manasıyla çözüme kavuşturmamış olsa da çözüme giden süreçte kolaylıklar sağlamıştır. 2018 yılına gelindiğinde ilçenin mülkiyet probleminin çözümüne yönelik 7143 Sayılı Kanun'un Geçici Madde-1 yürürlüğe girmiş ve önemli bir aşamaya geçilmiştir. Bu çalışmada ilçedeki mülkiyet probleminin tarihi, çok hisseli parsellerde yaşanan mülkiyet sorunu ve çözümü kapsamında yapılan çalışmalar incelenmiştir. İlçeye özel çıkan kanun maddesi ile birlikte çözüme giden süreçteki işlem adımlarının neler olduğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sultanbeyli, which is one of the 39 districts of Istanbul, is located on the Anatolian side of Istanbul due to its geographical location. In terms of its historical location, the late historian Prof. Dr. It is located on the outskirts of the historical Aydos Castle, which Halil İnalcık referred to as“The Gate of Istanbul”. This settlement, which was known as Sultanbeyliği Farm and Sultanbeylik Village in the past, grew with the intense migrations from various parts of Anatolia and gained the status of a district. However, this growth has had some consequences. With the rapid population growth on the property problem areas that have been going on for many years in the district, the dense and unplanned settlements have made the unsolved problem more complicated. Multi-share parcels are at the forefront of the problem areas in the district. These areas cover an area of approximately 900 hectares, including the district center. Multi-share parcels are areas where there is a property problem where users become occupiers, where the land user and title deed owner are different people, due to ongoing litigation, with the promise of sale contracts. District and central administrations have done some work to solve the problem. Although the studies have not completely solved the property problem, they have provided convenience in the process leading to a solution. In 2018, the Provisional Article-1 of the Law No. 7143 for the solution of the property problem of the district entered into force and an important stage was passed. In this study, the history of the property problem in the district, the property problem experienced in multi-share parcels and the studies carried out within the scope of its solution were examined. Along with the law article specific to the district, the process steps in the process leading to the solution were examined.