Polatlı-Sivrihisar devlet karayolu kesimi için araç türlerine göre trafik analizleri
Traffic analyses with respect to vehicle composition for Polatlı-Sivrihisar state highway section
- Tez No: 797638
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİKMET BAYIRTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Yol ağlarında çeşitli analizlerin yapılabilmesi için yıl boyunca kaydedilen veriler KGM' den alınmaktadır. Bu çalışmada Polatlı-Sivrihisar devlet karayolu kesimi 81 numaralı kamera sistemiyle yıl boyunca kaydedilen tüm araç geçiş tarihi ve zamanı, araç türü, hareket yönü ve hızı olmak üzere kaydedilen trafik verileri kullanılmak suretiyle bu kesime ait trafik akımı, trafik gelişim ve değişimleri ile farklı araç türleri ve zaman dilimlerine göre ilişkileri incelenerek gerekli analizler yapılmaktadır. Mevcuden KGM'den alınmış bu verilerle her yön için yıllık, mevsimsel, çeyrek dönem, aylık, ayın ve haftanın günleri gibi farklı zaman dilimlerinde, her bir yön için farklı zaman dilimlerinde akım parametreleri için analizler yapılmaktadır. Bu çalışmada kullanılan ölçümler 2013-2014 yılları her gününün 24 saatine ait ölçümlerdir. Ölçümlerden elde edilen ZD:1-4 Çeyrek Dönemi, ZD:5-8 Mevsimleri, ZD:9-20 Ayları, ZD:21-51 Ayın günlerini, ZD:52-58 Haftanın günlerini içererek farklı zaman dilimleri için incelemelerin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca çalışma kapsamında hizmet seviyeleri, yıllık ve günlük ortalama trafik değerleri, yolun bir saatteki maksimum hacim değerleri incelenmekte ve bu inceleme ve değerlendirmelere ilişkin sonuçlara yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
The data measured and recorded by different means and instruments by KGM throughout years are used for various analysis on highway networks or sections. In this research, motor vehicle traffic data that include passing date and time, vehicle type, direction of movement and speed of each vehicle passing through Polatlı-Sivrihisar State Highway Section named as 81 by the camera systems are executed to analyse the traffic development, changes and flow characteristics with respect to directions, different vehicle types and time periods such as year, quarters, seasons, months, days of month and week. The data gathered in almost whole years of 2013-2014 measures are classified or discriminated for the time periods as ZD:0 for years total, ZD:1-4 quarter periods, ZD:5-8 seasons, ZD:9-20 months, ZD:21-51 days of the months, ZD:52-58 days of the week accordingly to generate study database. Analysis are carried out by means of this database and macro and micro traffic model parameters, design hourly volumes and level of service are estimated and studied. In addition, annual average daily traffic estimations of KGM are examined and evaluated by former outputs of this study to clarify different time period effects.