Kasa invaze olmayan mesane kanseri hastalarında intravezikal tedavide kullanılan bacillus calmette-guerin (BCG) suşları arasında etkinlik ve yan etkiler açısından farklılık var mı? rıvm ve russıan suşlarının karşılaştırılması
Is there any difference between bacillus calmette-guerin (BCG) strains used in intravesical treatment in NON-muscle invasive bladder cancer patients in terms of efficacy and side effects? comparison of rivm and russian strains
  1. Tez No: 797653
  2. Yazar: KHALED AHMAD ABDULLAH OBAID
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EVREN SÜER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmada günümüzde hem Türkiye'de hem dünya çapında kolay ulaşılabilen, sık kullanılan ve -bizim bildiğimiz kadarıyla- bugüne kadar başa baş karşılaştırması olmayan, Kasa invaze olmayan mesane kanseri hastaların intravezikal tedavisinde kullanılan Bacillus Calmette-Guerin (BCG) RIVM suşu ve Russian suşunu tedavi etkinliği ve yan etkiler açısından karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2019 ile Aralık 2022 tarihleri arasında mesane tümörü ön tanısıyla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi İbn-i Sina Hastanesi Üroloji Kliniğine başvuran hastalara öncelikle tümörün transüretral rezeksiyonu yapıldı, ardından patolojik inceleme sonucuna göre kasa invaze olmayan mesane kanseri tanısını alan tüm hastalar hastalığın evre ve derecesine göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek risk gruplarına sınıflandırıldı. Orta risk grubu, yüksek risk grubu ve radikal sistektomiyi kabul etmeyen ve/veya radikal sistektomi için uygun olmayıp çok yüksek risk grubunda olan hastalar bizim çalışmamızın hedef grubu olmuştur. Bu hastalara intravezikal BCG tedavisi planlanmış olup hastaları randomize ederek iki ayrı gruba ayırdık ve prospektif olarak takip ettik: Grup 1: RIVM BCG suşu alanlar (n=61) ve Grup 2: RUSSIAN BCG suşu alanlar (n=64). Bu iki gruptaki hastaları takip ederek yapılan aralıklı sistoskopik kontroller sayesinde rekürrens(hastalığın tekrarlaması) ve progresyon(hastalığın ilerlemesi) açısından değerlendirip karşılaştırdık. Bununla beraber, hastalara her ilaç uygulaması için başvurdukları zaman tarafımızca oluşturulan takip formaları doldurdu. Bu formlar sayesinde ilaç suşu, dozu, uygulama zamanı ve ilaca bağlı yaşanan yan etkiler kaydedildi. Bulgular: Her iki grubun demografik ve patolojik özellikleri benzer ve homojen dağılım gösterdiği izlendi. Takip süresi Grup 1 için 26.4 ± 9.8 ay ve Grup 2 için 27.8 ± 9.6 ay olarak hesaplandı. Grup 1'deki hastalar ortalama 15, Grup 2'dekiler ortalama 14 BCG kür almış. Yan etki profiline bakıldığında; Grup 1'de 12 hastada yan etki görülmedi, 34 hastada sınıf 1 yan etkiler, 12 hastada sınıf 2 yan etkiler, 3 hastada sınıf 3 yan etkiler izlendi. Grup 1 hastalarında sınıf 4 yan etkiler izlenmedi. Grup 2'de ise, 18 hastada yan etki görülmedi, 28 hastada sınıf 1 yan etkiler, 12 hastada sınıf 2 yan etkiler, 5 hastada sınıf 3 yan etkiler ve 1 hastada sınıf 4 yan etkiler görüldü( P= 0.545). İki grubu progresyon ve rekürrens açısından karşılaştırdığımızda; Grup 1'de 4 hastada (%6.6) ve Grup 2'de 8 hastada (%12.5) progresyon izlendi (P= 0.365). Bununla beraber Grup 1'de 17 hastada (%27.9), Grup 2'de 19 hastada (%29.7) rekürrens görüldü (P=0.822). Kaplan-Meier analiziyle iki grubun rekürrensiz sağkalım ve progresyonsuz sağkalım oranları karşılaştırıldı ve iki grup arasında anlamlı fark izlenmedi (rekürrens için p= 0.875, progresyon için p= 0.267). Sonuç: BCG RIVM suşu ve RUSSIAN suşunu etkinlik ve yan etkiler açısından karşılaştıran bu randomize prospektif çalışmada; ortalama 27 ay takip süresi sonunda iki suş arasında progresyon, rekürrens ve yan etkiler açısından anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To compare the differences in adverse effects and efficacy profile between Bacillus Calmette-Guerin (BCG) RIVM and RUSSIAN strains in management of non-muscle invasive bladder cancer. Materials and Methods: Between January 2019 and December 2022, we prospectively followed up patients who applied to Ankara University Medical Faculty İbn-i Sina Hospital Urology Clinic with a preliminary diagnosis of bladder tumor. After a transurethral resection of the tumor was performed, we classified the patients into low, medium, high and very high risk groups. The target group of our study was those patients in the intermediate risk group, high risk group and very high risk group who did not accept radical cystectomy and/or were not suitable for radical cystectomy. Intravesical BCG treatment was planned for these patients, we randomized them into two separate groups and followed them prospectively: Group 1: RIVM BCG strain (n=61) and Group 2: RUSSIAN BCG strain (n=64). We evaluated and compared the patients in these two groups in terms of recurrence and progression through periodic cystoscopic controls. In addition, the patients were asked to fill in a follow-up form before every intravesical BCG administration. By these forms, the side effects related to BCG administration were recorded. Results: Demographic and pathological characteristics of both groups were similar and showed a homogeneous distribution. Follow-up time was calculated as 26.4 ± 9.8 months for Group 1 and 27.8 ± 9.6 months for Group 2. Patients in Group 1 received an average of 15 BCG doses, and those in Group 2 received an average of 14 BCG doses. Looking at the side effect profile; In group 1: No side effects were observed in 12 patients, class 1 side effects were observed in 34 patients, class 2 side effects were observed in 12 patients, and class 3 side effects were observed in 3 patients. No class 4 side effects were observed in group 1 patients. In group 2, 18 patients had no side effects, 28 patients had class 1 side effects, 12 patients had class 2 side effects, 5 patients had class 3 side effects, and 1 patient had class 4 side effects (P= 0.545). When we compared the patients in terms of progression and recurrence; Progression was observed in 4 patients (6.6%) in Group 1, and in 8 patients (12.5%) in Group 2 (P= 0.365). However, recurrence was seen in 17 patients (27.9%) in Group 1, and in 19 patients (29.7%) in Group 2 (P=0.822). Recurrence-free and progression-free survival rates of the two groups were compared by Kaplan-Meier analysis, and no significant difference was observed between the two groups (p= 0.875 for recurrence, p= 0.267 for progression). Conclusion: In this randomized prospective study comparing BCG RIVM strain and BCG RUSSIAN strain in terms of efficacy and side effects; At the end of a mean follow-up period of 27 months, no significant difference was found between the two strains in terms of disease progression, recurrence and side effects.