Kasa invaze olmayan mesane kanseri tanılı hastalardaki intravezikal bcg tedavi başarısının metformin kullanımı ile ilişkisi
The relationship between intravesical bcg treatment success and metformin use in patients with non-muscle invasive bladder cancer
- Tez No: 803667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN AKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Amaç: Bu çalışmada tip 2 diyabetus mellitus (DM) tanısı nedeniyle metformin kullanımı olan orta ve yüksek risk grubundaki KİOMK hastalarını retrospektif olarak tarayarak, metforminin intravezikal BCG tedavi başarısındaki rolünün değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Materyal ve Metot: Çalışmamıza Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Üroloji Kliniği'nde Ocak 2019 – Ocak 2023 tarihleri arasında histopatolojik olarak kanıtlanmış orta ve yüksek risk grubu KİOMK olan; aynı zamanda tip 2 DM tanısı düzenli 2000mg/gün metformin kullanımı olan ve olmayan 112 olgu dahil edildi. Bu olguların hastane kayıtları retrospektif olarak incelendi. Hastalar, metformin kullanan ve tip 2 DM tanılı ancak metformin kullanmayan olmak üzere iki gruba ayrıldı. Bu iki grup; tümör sayısı, boyutu, evresi, derecesi, eşlik eden CIS varlığı, rekürrens ve progresyon durumlarına göre karşılaştırıldı. Ayrıca EORTC nüks orta ve yüksek risk gruplarına göre de değerlendirme yapıldı. İntravezikal BCG etkinliği ilk indüksiyon kürünün 6 dozundan en az 5'inin ve ikinci bir indüksiyonun 6 dozundan en az 2'sinin veya idamenin 3 dozundan 2'sinin tamamlanması sonrasında yapılan ilk kontrol sistoskopide tümör nüksü saptanıp/saptanmamasına göre değerlendirildi. Bulgular: Hastaların 99 (%88,4)'u erkek, 13 (%11,6)'ü kadındı ve ortalama yaşı 64.99±7.59 idi. Metformin kullanımı olan hastalar tüm olguların %42'si olup (n=47)“Grup 1”olarak; metformin kullanımı olmayanlar ise %58'i olup (n=65)“Grup 2”olarak adlandırıldı. Gruplar arasında yaş, cinsiyet, tümör sayısı, boyutu, derecesi ve evresi, lenf invazyonu, sigara öyküsü ve ek hastalıklar açısından anlamlı bir fark bulunmadı. Hastalarımızın EORTC nüks riski gruplarına göre %62'si orta, %38'i yüksek risk olarak saptandı. Hastalarıın %69'unda herhangi bir nüks görülmezken; %14'ünde LG nüks, %17'sinde HG nüks görüldü. Grup 1'de tedavi sonrası nüks oranı %21 iken, Grup 2'de %39 olarak saptandı; ancak gruplar arasında tedavi sonrası nüks durumu açısından istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi. Grup 1'de; EORTC nüks risk grupları arasında sonuç açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, we aimed to evaluate the role of metformin in the success of intravesical BCG treatment by retrospectively screening patients with type 2 diabetes mellitus (DM) in the medium and high risk group. Methods: In our study, 112 patients with histopathologically proven moderate and high-risk group NMIBC with or without type 2 DM and regular 2000mg/day metformin use between January 2019 and January 2023 in the Urology Clinic of Fatih Sultan Mehmet Training and Research Hospital were included. Hospital records of these patients were retrospectively analyzed. The patients were divided into two groups: metformin users and patients with type 2 DM but not using metformin. These two groups were compared according to tumor number, size, stage, grade, presence of concomitant CIS, recurrence and progression. Evaluation was also made according to EORTC recurrence medium and high risk groups. Intravesical BCG efficacy was evaluated according to the presence/absence of tumor recurrence in the first control cystoscopy performed after completion of at least 5 of 6 doses of the first induction course and at least 2 of 6 doses of a second induction or 2 of 3 doses of maintenance. Results: Of the patients, 99 (88,4%) were male, 13 (11,6%) were female, and the mean age was 64.99±7.59 years. Patients with metformin use constituted 42% (n=47) of all patients and were referred to as“Group 1”; those without metformin use constituted 58% (n=65) and were referred to as“Group 2”. There were no significant differences between the groups in terms of age, gender, tumor number, size, grade and stage, lymph invasion, smoking history and comorbidities. According to EORTC recurrence risk groups, 62% of our patients were at intermediate risk and 38% were at high risk. While 69% of the patients had no recurrence, 14% had LG recurrence and 17% had HG recurrence. The post-treatment recurrence rate was 21% in Group 1 and 39% in Group 2; however, there was no statistically significant difference between the groups in terms of post-treatment recurrence. In Group 1, there was no statistically significant difference between EORTC recurrence risk groups in terms of outcome.