Kasa invaze olmayan mesane kanserinde CD47 ve CD163 ekspresyonlarının intravezikal bacillus calmette-guérin tedavisinin etkinliği üzerine etkisi
The impact of CD47 and CS163 expressions on the efficacy of intravesical bacillus calmette-guerin therapy in non-muscle invasive bladder cancer
  1. Tez No: 914121
  2. Yazar: YİĞİT ÇAĞRI KIZILÇAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞDAŞ ŞENEL, DOÇ. DR. AHMET HİKMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Kasa invaze olmayan mesane kanseri (KİOMK) hastalarında intravezikal Bacillus Calmette–Guérin (BCG) immünoterapisi hastalığın rekürrensini ve progresyonunu önlemede etkinliği kanıtlanmış bir tedavi olmasına rağmen her hastada tedaviye yanıt alınamamaktadır. Bu nedenle tedavinin başarısını öngörebilecek biyobelirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, CD47 ve CD163 ekspresyon düzeylerinin rekürrens ve progresyon üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Balıkesir Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde 2015-2022 yılları arasında yeni KİOMK tanısı almış ve intravezikal BCG tedavisi başlanmış, dahil edilme kriterlerini karşılayan 110 hasta dahil edildi. Hastaların demografik, klinik özellikleri ile tümöre ait histopatolojik özellikleri retrospektif olarak incelenerek kayıt altına alındı. TUR-MT materyallerinden elde edilen preparat bloklarında CD47 ve CD163 ekspresyonları immünohistokimyasal (İHK) yöntem ile tek patolog tarafından incelendi. Gruplar arasındaki karşılaştırmalarda sayısal değişkenler için T-test, kategorik değişkenler için Ki-kare testi kullanıldı. Sağkalım analizleri için ise Kaplan-Meier analizi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Intravesical Bacillus Calmette–Guérin (BCG) immunotherapy is a well-established treatment for preventing recurrence and progression in non-muscle invasive bladder cancer (NMIBC); however, its efficacy is not universal among all patients. Therefore, biomarkers capable of predicting treatment success are needed. This study aimed to investigate the inluence of CD47 and CD163 expression levels on recurrence and progression in NMIBC patients. Material and Method: A total of 110 patients newly diagnosed with NMIBC and treated with intravesical BCG therapy between 2015 and 2022 at Balıkesir University Health Application and Research Hospital, who met the inclusion criteria, were included in the study. The patients' demographic and clinical characteristics, as well as the histopathological features of their tumors, were retrospectively reviewed and recorded. CD47 and CD163 expressions in tissue blocks obtained from TUR-BT (transurethral resection of bladder tumor) materials were analyzed using immunohistochemical (IHC) methods by a single pathologist. Comparisons between groups were performed using the T-test for numerical variables and the chi-square test for categorical variables. Kaplan-Meier analysis was used for survival analysis, with a p-value of