İntravezikal tedavi alan kasa invaze olmayan yüksek ve çok yüksek riskli mesane kanseri hastalarında rekürrens ve progresyonu öngören parametreler nelerdir?
What are the parameters that predi̇ct recurrence and progression in non-muscle invasive high and very high risk bladder cancer patients receiving intravesical therapy?
- Tez No: 989554
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERHAT ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
Özet
En az 1 yıl tam doz intravezikal BCG instilasyonu alan yüksek ve çok yüksek riskli mesane kanseri hastalarında rekürrens ve progresyonu öngörebilen parametreleri inceledik. Kliniğimizde tedavi ve takibi yapılan yüksek ve çok yüksek riskli KİOMK 93 hastanın verilerini retrospektif olarak inceledik. Tüm hastaların ilk TUR-M öncesinde üst üriner sistem taraması yapılmış ve çalışmamıza dahil olan hastaların hiçbirinde üst üriner sistem tümörü saptanmamıştır. Hastaların yaşı, cinsiyeti, VKİ, ilk ve reTUR-M patolojisi, LVİ varlığı, reTUR-M esnasında rezidü tümör varlığı, tümör lokalizasyonu, tümör sayısı, boyutu ve lenfosit, nötrofil sayıları, rekürrens ve progresyon varlığı ve zamanları, takip süreleri ayrı ayrı kaydedilmiştir. Ortanca 30 aylık (17-108) takip süresinde 21 (%22.5) hastada rekürrens, 20 (%21.5) hastada progresyon, 4 (%4.3) hastada ise hem rekürrens hem progresyon saptandı. LVİ olan hastalarda olmayanlara göre, tümör boyutu 3 cm olanlarda <3 cm olanlara göre hem rekürrens hem de progresyon istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek oranda görüldü. Rekürrens üzerine etkisi olan LVİ varlığının 12 aylık RFS'yi azalttığı görüldü. Tümör sayısı birden fazla olan grubun ise 12 aylık RFS'sinin soliter tümöre sahip gruba göre istatistiksel olarak anlamlı derecede düşük olduğu bulundu. Progresyon öngörücü parametrelerden olan VKİ için yapılan sağkalım analizine göre ise >30 kg/m2 olan hastalarda PFS'nin kısaldığı görüldü. Rekürrens olan hastalarda mesane boynu yerleşimli tümörü olan hastaların oranı %55.5 iken, progrese olan hastalarda ise trigon yerleşimli tümörü olan hastaların oranı %60 olarak görüldü. Hatta trigon yerleşimli tümörlerin diğer yerleşim bölgelerine göre progresyonsuz sağkalımı kısalttığı saptandı. Tüm bu parametreler rekürrens ve progresyon tahmini için değerlidir. Daha yüksek hasta sayılarıyla dizayn edilecek çalışmalarla KİOMK'lar için rekürrens ve progresyonu öngörebilecek daha fazla parametre kılavuzlara eklenebilir ya da kılavuzlarda yer alan parametreler tekrar sorgulanabilir.
Özet (Çeviri)
We examined the parameters that could predict recurrence and progression in patients who had high and very high-risk bladder cancer that received at least 1 year of full-dose intravesical BCG instillation. We retrospectively analyzed the data of 93 patients, with high and very high-risk of NIBMC, followed in our clinic. Before the first TUR-M, all patients underwent upper urinary tract screening, and there weren't any sign of upper tract tumors in those screenings. The patients' age, gender, BMI, initial and reTUR-M pathology, presence of LVI, presence of residual tumor during reTUR-M, location, number and size of tumors, lymphocyte and neutrophil counts, presence and timing of recurrence and progression if it occurs and follow-up durations were recorded separately. During the median 30-month (17-108) follow-up period, recurrence was detected in 21 (22.5%), progression was detected in 20 (21.5%), and both recurrence and progression were detected in 4 (4.3%) patients. In patients with LVI, both possibility of recurrence and progression were significantly higher in those with tumor size of ≥3 cm compared to those with <3 cm. The existence of LVI that affects reccurens, is observed to reduced the RFS by 12 months. The group with more than one tumor had significantly reduced RFS by 12-months compared with the group who had a single tumor. According to the survival analysis performed for BMI, which is one of the predictive parameters of progression, PFS was found to be shorter in patients with BMI >30 kg/m2. The proportion of patients with bladder neck tumors was 55.5% in those with recurrence, while the proportion of patients with trigone tumors was 60% in those with progression. In fact, it was found that trigone tumors reduced progression-free survival compared to other tumor locations. In conclusion , all the parameters that we evaluated were found to be significant for predicting possibility of recurrence and progression. Studies which are designed with higher numbers of patients can add more parameters that can predict recurrence and progression for NMIBCs, or the parameters included in the guidelines can be re-evaluated.