Hiperkolestrolemik kişilerin eritrosit zarlarında lipit ve protein değşikliklerinin incelenmesi
Alteration in erythrocyte lipid and proteins of hypercholesterolemic individual
- Tez No: 79766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
^ 37 ÖZET Hiperkolesterolemili kişilerde çeşitli hematolojik değişikliklerin yanısıra eritrosit zar deformabilitesinde (EZD) de azalma olduğu gösteril diği halde nedeni tam olarak aydınlaülamamıştır. Bu nedenle çalışmamızda, hiperkolesterolemide eritrosit zar değişikliklerine yol açan nedenlere açıklık kazandırmak amacıyla, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Polikliniği'ne başvuran 20 hiperkolestero- lemik (plazma kolesterol düzeyleri 300 mg/dl) ve ayrıca 14 normokoleste- rolemik kişilerden alınan kan örneklerinde EZD'nin bir göstergesi olarak osmotik frajilite, zar lipitleri, lipit/protein oksidasyonu ve proteinlerin yapısmda oluşabilecek değişiklikler incelenmiştir. Bulgularımıza göre; normokolesterolemik kişilere oranla, a) Hiperkolesterolemik kişilerin eritrositlerinin hemolize daha yatkın olduğu saptandı. b) Hiperkolesterolemik kişilerin eritrosit zarlarında üpit ve protein oksidasyonunun anlamlı olarak arttığı gözlendi. c) Normo- ve hiperkolesterolemik kişilerin zar proteinleri SDS-PAGE ile incelendiğinde temel zar proteinlerinden a-spektrin ve ankrin bandlan- nın hiperkolesterolemik kişilerde azaldığı saptandı. Ayrıca normal koşul larda bulunmayan ve Rf: 0.23 ve 205 kDa molekül ağırlığına sahip bir protein bandının oluştuğu gözlendi. Sonuç olarak, Lipit ve protein oksidasyonunun artması ve temel zar proteinlerindeki değişiklikler sonucu eritrosit zar bütünlüğünde meydana gelen bozulma hiperkolesterolemik kişilerin eritrositlerinin hemolize daha yatkın hale gelmesinde önemli bir rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
38 SUMMARY Although several hemorheological alterations and reduced erythrocyte membrane deformability have been reported in hypercholesterolemia, the reasons have not been elucidated yet. To clarify, the mechanisms of the changes in erythrocyte membranes in hypercholesterolemia, we investigated osmotic fragility, membrane lipids, lipid/protein oxidation and the conformational changes in erythrocyte membrane proteins of 14 hypercholesterolemic and 20 normocholesterolemic subjects who had been admitted to the Department of The Metabolism and Nutrition Unit of The Internal Medicine of Istanbul Medical Faculty. According to our results; Comparing with normocholesterolemics, a) The erytrocytes of hypercholesterolemics were observed to be more susceptible to hemolysis. b) Lipid and protein oxidation were found significantly increased in ghost of hypercholesterolemics. c) a-spectrin and ankyrin which are the basis membrane proteins, were observed to decrease in SDS-PAGE patterns of hypercholesterolemics. In addition, a new protein band which is absent in normal conditions (Rf: 0.23; MW: 205 kDa) was appared in hypercholesterolemics. In conclusion, The decrease in erythrocyte membrane integrity due to increased lipid and protein oxidation and the conformational changes in membrane proteins may play an important role in the propensity of hypercholesterolemic erythrocytes to hemolysis.