Trabzon ilinde bulunan mahmuzların kıyı çizgisi değişimine etkisi
The effect of the groins on the change of the coastline in Trabzon province
- Tez No: 797667
- Danışmanlar: PROF. DR. SERVET KARASU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bir kıyı şehri olan Trabzon ili 119 km'lik sahil şeridine sahiptir. Mevcut kıyı şeridinin korunması turizm, yerleşim yerleri ve balıkçılık bakımından oldukça önemlidir. Trabzon kıyı şeridinde kıyı koruma yapısı olarak oldukça sık kullanılan mahmuzların zaman içindeki dolma miktarları araştırılmış, mahmuzların etkileri ve kıyıyı korumadaki amaca uygunlukları irdelenmiştir. Mevcut mahmuzların yerleri, yönleri, boyları, aralıkları, akarsulara uzaklıkları, gibi özellikleri kapsamında mahmuzların kıyıdaki katı madde birikimine etkileri belirlenerek kıyı çizgisi değişimi incelenmiştir. Yapılan çalışmada Trabzon ili kıyı şeridinde bulunan mahmuzların as-built (2000), 2012 ve 2019 yılları arasındaki zamansal dolma miktarları belirlenmiştir. Gözlem yapılan yıllara ait veriler sayısallaştırılmıştır. Oluşturulan haritalarla meydana gelen değişimler elde edilerek mahmuzların dolmasını etkileyen ana faktörler belirlenmiştir. Mahmuzların dolmasında akarsuya yakınlıkları, yön ve doğrultunun en etkili parametreler olarak öne çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Trabzon, a coastal city, has a coastline of 119 km. Protection of the existing coastline is very important in terms of tourism, settlements and fisheries. The accretion amounts of the groins, which are frequently used as coastal protection structures along the coastline of Trabzon, was investigated with time, and the effects of the groins and their suitability for the purpose of coastal protection were examined. The effects of the groins on the accumulation of sediment on the shore were determined within the scope of the existing groin locations, directions, lengths, spacing, distances to the rivers and the shoreline change was analyzed. In the study, the temporal accretion amounts of the groins on the coastline of Trabzon province were determined between the years as-built (2000), 2012 and 2019. The data for the years of observation were digitized. The main factors on the accretion of the groins were determined by obtaining the changes that occurred with the created maps. It was determined that the proximity to the river and direction were the most effective parameters in the accretion of the groins.