Kronik civa klorür uygulanan ratlardakaraciğer ve böbrekte oluşan oksidatif hasar ve apoptoz üzerine naringeninin etkisi
Effect of naringenine on oxidative damage and apoptosis in liver and kidney in rats applied chronic mercury chloride
- Tez No: 797675
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ERİŞİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Civa klorür serbest radikallerin oluşuma yol açan hepatotoksisiteye, nefrotoksisiteye ve apoptoza neden olan bir ağır metal türüdür. Çalışmada civa klorüre maruz kalan ratlarda karaciğer ve böbrekte meydana gelen oksidatif stres ve apoptoz üzerine naringeninin etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 41 adet erkek 2 aylık Wistar-Albino rat 5 gruba ayrılmıştır. 1. grup; kontrol grubu, 2. grup; naringenin-100, 3. grup; civa klorür, 4. grup; civa klorür + naringenin-50, 5. grup; civa klorür + naringenin-100 şeklindedir. Kontrole 1ml/kg serum fizyolojik i.p, 2. gruba 0.4 mg/kg/gün civa (II) klorür i.p olarak, naringenin gruplarına 50 ve 100 mg/kg naringenin mısır yağında hazırlanarak gavaj yoluyla verilmiş, tüm uygulamalar 20 gün sürmüştür.
Özet (Çeviri)
Mercury chloride is a heavy metal type that causes the formation of free radicals, causing hepatotoxicity, nephrotoxicity and apoptosis. In this study, the effects of naringenin on oxidative stress and apoptosis in liver and kidney of rats exposed to mercury chloride were investigated. In the study, 41 male 2-month-old Wistar-Albino rats were divided into 5 groups. 1st group; control group, group 2; naringenin-100, group 3; mercury chloride, group 4; mercury chloride + naringenin-50, group 5; mercury chloride + naringenin-100. 1 ml/kg saline i.p. to the control, 0.4 mg/kg/day mercury (II) chloride i.p. to the second group, 50 and 100 mg/kg naringenin prepared in corn oil was given by gavage to naringenin groups, applications lasted for 20 days.