The effects of collaboration in the development of the listening skill of EFL learners
İşbirliğinin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin dinleme becerisinin gelişimine katkıları
- Tez No: 797709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİNÇ ERGENEKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Dinleme becerisi çoğu zaman bireysel doğası ile ele alınmış ve incelenmiştir. Çoğunlukla, dinleme becerisi dil sınıflarının sessiz ve pasif bir kısmı olarak kabul edilmiş ve öğrenenlerin dinleme etkinlikleri sırasında genellikle sessizce oturup dinledikleri gözlemlenmiştir ve bunun da dinleme becerisinde öğrenmenin etkililiğini azalttığı düşünülmüştür. Ancak, dinleme becerisinde işbirliği kullanımı son yıllarda oldukça yoğunlukla uygulanan bir yaklaşım olmuştur ve birçok eğitimci, dinleme becerisi için daha iyi bir öğrenme deneyimi oluşturmak için dinleme etkinliklerinde işbirliğinin uygulanmasını desteklemektedir. Cross, işbirlikçi dinlemenin, dil öğrenenlerin sözlü metinleri anlamak için akranlarından yardım alarak dinleme etkinliklerini planlamak ve kontrol etmek için, verilen etkinliği bir partner yardımı ile gerçekleştirmelerinin etkili olduğunu iddia etmiştir (2018). Pek çok örnekten yalnızca biri olan bu sava dayanarak, bu araştırma, yabancı dil olarak İngilizce öğrenen Türkler için dinleme aktiviteleri esnasındaki işbirliği uygulaması ile dinleme becerisinin gelişimi arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Bu amaç ile, karma yöntem araştırma deseni izleyen ve 32 katılımcıdan oluşan bu çalışmada, deney grubu sekiz haftalık bir işbirlikçi dinleme uygulamasına maruz bırakılmıştır. Araştırma sorularını cevaplamak için sonuçları elde etmek ve karşılaştırmak amacıyla ön test ve son test yöntemi uygulanmıştır. Çalışma aynı zamanda işbirlikçi dinleme sürecinin kurumda gerçekleştirilen dinleme sınavlarına etkisini de araştırmıştır. Düzenli olarak uygulanan dinleme sınavlarından elde edilen katılımcı notları toplanıp karşılaştırılmış ve analiz edilmiştir. Uygulamanın ardından, sürece ilişkin daha ayrıntılı fikirler elde etmek için deney grubundaki her bir katılımcıyla yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Verilerin analizi, deney grubunun son testte daha başarılı olması nedeniyle, dinleme uygulamalarında işbirliği ile dinleme becerisinin gelişimi arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermiştir. Ancak kurum dinleme sınavlarından toplanan katılımcı notları analiz edildiğinde, uygulama sonrası notlarda anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Ayrıca görüşmeler, işbirlikçi dinlemenin öğrenenler için bilişsel, duyuşsal ve sosyal faktörler açısından büyük katkıları olduğunu da ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The listening skill has always been approached with its individualistic nature. It is treated more as a silent part of the language classrooms and learners mostly sit and listen only during the listening activities, which reduces the effectiveness of learning for the listening skill. However, collaboration in listening has been a trending approach in recent years and many educators support the implementation of collaboration to the listening activities to construct a better learning experience for the listening skill. Cross has argued that collaborative listening supports language learners to perform the given task collectively in order to design and control their listening by getting help from peers to comprehend the oral texts (2018). Basing on this argument, one of many examples, this research study investigates the correlation between collaboration in the listening practices and the development of listening skill for Turkish EFL learners. To achieve its aim, the study was implemented with a mixed method quasi-experimental research design with an eight-week collaborative listening treatment for the experimental group. A pre-test and post-test procedure was carried out in order to compare the results obtained from the participants, in total 32, to answer the research questions. The research further scrutinized the effects of collaboration on the institutional listening exams by comparing the participants' scores of the regular listening tests administered by the institution. After the implementation, a semi-structured interview was done with each participant in the experimental group to get more detailed insights concerning the process. The analysis of the data has shown that there is a positive correlation between collaboration in listening practices and the development of listening skill since the experimental group achieved better in the posttest. Nevertheless, the analysis of the institutional exam scores has demonstrated no significant difference. Additionally, the interviews have revealed that there are many contributions of collaborative listening for the learners in terms of cognitive, affective, and social factors.