Betonarme yapının, temeline yataklık eden eğimli zemin katmanlarının sonlu elemanlarla modellenerek çözümü
  1. Tez No: 797710
  2. Yazar: BASSAM WAZIR BDAIWI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışma, temellerinde eğimli destekleyici hatlara sahip bir betonarme binanın tepkisini incelemek için sonlu elemanlar analizinin kullanımını ele almaktadır. Bu binaların bulunması ve daha sonra uygun şekilde geliştirilmesi gereken birçok zayıf yönü vardır. Bu nedenle deprem kuvvetlerini azaltmak için bu binalara perde duvarlar yapılmıştır. Önceki literatürden derlenen SAP2000 yazılımı kullanılarak RC binasını analiz etmek için bir doğrulama çalışması yapılmıştır. Temellerin eğim derecesindeki (0°, 10°, 20° ve 40°), kat sayısındaki (8, 12, 16) değişimin etkisi altında bu binaların sismik performansını değerlendirmek için birkaç betonarme bina incelenmiştir. & 20 kat), açıklık uzunluğu (4, 5 & 6) m ve kat yüksekliği (3, 3,5 & 4) m. Binalar, EL-Centro N-S 1940 deprem ivme kaydının etkisi altında zaman tanım alanı ve davranış spektrumu analiz yöntemleri kullanılarak SAP2000 yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar, binanın temel eğim derecesi 0°'den 20°'ye arttığında taban kayması, zaman periyodu ve çatı deplasman değerlerinin sırasıyla %23, %33 ve %55 azaldığını göstermiştir. Eğimli temele sahip binaların rijitliği ve geometrisi. Kat sayısı %50 arttığında bu değerler sırasıyla %68, %53,28 ve %137,6 arttı. Bina yüksekliğinin artması nedeniyle taban kesme kuvvetinin artması, aynı zamanda binaların yanal yer değiştirmelerini de arttırır. Betonarme binaların rijitliğinin azalması ve bina uçlarında daha fazla yer değiştirme olması nedeniyle zaman periyodundaki artışlar. Tepki spektrumu yöntemi kullanılarak, kat sayısı 12 olduğunda, 12. kat seviyesinde temel eğim derecesi 0°'den 40°'ye çıktığında yer değiştirme değerleri %56 oranında azalmıştır. Perde duvarların varlığında, temellerin eğim derecesinin artmasının etkisiyle taban kesme değeri, zaman periyodu ve çatı deplasman değerleri sırasıyla %50 artmış ve (%48 ve %60) azalmıştır.
Özet (Çeviri)
This study deals with the use of finite element analysis to study the response of an RC building that has inclined supporting leads in the foundations. These buildings have a lot of weaknesses that need to be found and then properly developed. Therefore, shear walls had been built for these buildings to reduce seismic forces. A verification study was performed to analyze the RC building using SAP2000 software, which was collected from previous literature. Several RC buildings were studied to evaluate the seismic performance of these buildings under the influence of change in the degree of inclination of the foundations (0°, 10°, 20° & 40°), the number of storeys (8, 12, 16 & 20 storey), the span length (4, 5 & 6) m, and the storey height (3, 3.5 & 4) m. The buildings were analyzed using the SAP2000 software using the time history and response spectrum analysis methods under the influence of the EL-Centro N-S 1940 earthquake acceleration record. The results were shown that the values of base shear, time period and roof displacements decreased by 23%, 33% and 55% respectively, when the degree of foundation inclination of the building increased from 0° to 20°, due to the difference in stiffness and geometry of the buildings having inclined foundation. While these values increased by 68%, 53.28% and 137.6% respectively, when the No. of stories increased by 50%. The increase of base shear due to increase the height of building, also the increase lateral displacements of the buildings. The increases in time period due to decrease the stiffness of RC buildings and it has more displacements at tip of the buildings. Using the response spectrum method, when the storeys number were 12 the values of displacements decreased by 56% when the degree of the foundation inclination increased from 0° to 40°, at the 12th storey level. In the case presence of shear walls, the values of base shear, time period and roof displacements increased by 50% and decrease by (48% and 60%) respectively, under the influence of the increase in the degree of inclination of the foundations.