Enhancing preservice mathematics teachers' understanding and development of cognitively demanding and quality mathematical assessment tasks
Matematik öğretmeni adaylarının üst düzey ve nitelikli matematik değerlendirme görevlerini anlayabilme ve geliştirebilme becerilerinin arttırılması
- Tez No: 797715
- Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 302
Özet
Çalışmanın amacı, son sınıf ortaokul matematik öğretmeni adaylarının, öğrencilerin öğrenmesini değerlendirmeyi amaçlayan üst düzey ve nitelikli matematik görevlerini anlayabilme ve geliştirebilme becerilerini incelemek ve arttırmaktır. Bu amaca hizmet eden bir sanı haritası ve hizmet öncesi öğretmen eğitimi geliştirmek, test etmek ve revize etmek çalışmanın diğer amacıdır. Veriler seçmeli bir ders kapsamında on ortaokul öğretmen adayından toplanmıştır. Araştırmanın veri kaynağı olarak öğretmen adaylarının matematik görev eleştirileri, yansıtıcı düşünce ve proje raporları, bireysel klinik görüşmeler, sınıf tartışmaları video kayıtları ve alan notları kullanılmıştır. Veriler tematik kodlama ile analiz edilmiş, sürekli karşılaştırma yöntemi ile sanılar test edilmiş ve farklı veri kaynaklarından elde edilen veriler sistematik olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular, yansıtıcı ve işbirlikçi öğrenme ortamının ve öğretmen uygulamalarının daha az/fazla özgün yaklaşımlarının, öğretmen adaylarının üst düzey ve nitelikli görevleri anlamalarını desteklediğini ve bu tür görevleri geliştirme becerilerini arttırdığını ortaya koymuştur. Bu yansıtıcı ve işbirlikçi öğrenme ortamı, öğretmen adaylarının nitelikli görevlerin belirlenmesine yönelik yeni bakış açıları üretmelerine, görevlerin kullanım amacının, öğrencilerin sınıf seviyelerinin veya çözüm stratejilerinin önemini vurgulamalarına da yol açmıştır. Ayrıca, görev geliştirme süreci, öğretmen uygulamalarının özgün yaklaşımlarının, öğretmen adaylarına görevlerin kalitesi hakkında daha kapsamlı geri bildirim sağladığını ortaya çıkarmıştır. Özellikle görevlerin bire bir ortamda öğrencilere uygulanması, görevlerin kalitesine en önemli katkıyı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
The study purpose was to examine and enhance senior preservice middle school mathematics teachers' understanding and development of cognitively demanding and quality mathematical tasks that aim to assess students' learning. The study also aimed to develop, test and revise a conjecture map and preservice teacher education sequence serving the first purpose. Data were collected from ten preservice middle school teachers in the scope of an elective course. Preservice teachers' critiques of mathematical tasks, reflection papers, project reports, individual clinical interviews, video recordings of classroom discussions, and field notes were used as the data source of the investigation. Data were analyzed through thematic coding, and the constant comparative method was used to test the conjectures and systematically compare the data obtained from different sources. Findings revealed that reflective and communal learning environments and less/more authentic approximations of teachers practices promoted preservice teachers' understanding of cognitively demanding and quality tasks and enhanced their skills in developing these kinds of tasks. This reflective and collaborative learning environment also gave rise to preservice teachers producing new concerns for determining the quality of tasks, such as tasks' intended use or purpose, students' grade levels, or solution strategies. In addition, the task development process revealed that more authentic approximations provided preservice teachers with more comprehensive feedback about the quality of the tasks. Having the opportunity to enact the tasks to the students, especially in a one-to-one setting, made the most significant contribution to the tasks' quality.