Ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivitelere katılma düzeyleri ile bilişüstü becerileri ve sınav kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between secondary school students' levels of participation in physical activities and their supercognitive skills and exam anxiety
  1. Tez No: 797721
  2. Yazar: GİZEM KONAK AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ALPKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin fiziksel aktivitelere katılma düzeyleri ile bilişüstü becerileri ve sınav kaygı düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Araştırma, nicel araştırma yöntemlerinden tarama modelinde bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemi 2021-2022 eğitim öğretim yılında İstanbul ili, Beylikdüzü Pınarkule Ortaokuku, Beylikdüzü Ayla Savaş Ortaokulu, Beylikdüzü Bilim Yaşam Okulları ve Büyükçekmece Mimaroba Ortaokuluna devam etmekte olan seçkisiz örneklem yöntemi ile belirlenmiş, araştırmaya gönüllü olarak katılan 550 öğrencidir. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Fiziksel Aktivite Ölçeği, Öğrenmeye İlişkin Motivasyonel Stratejiler Ölçeği ve Ayda Sınav Kaygısı Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS 24.0 istatistiksel veri analiz programı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda öğrencilerin fiziksel aktivite düzeylerinin düşük ve orta aktif olduğu belirlenmiştir. Kadın öğrencilerin çoğunlukla sedanter, düşük ve yüksek aktif oldukları, erkek öğrencilerin orta ve aktif oldukları görülmüştür. Cinsiyet ile bilişüstü beceri, sınav kaygısı ve fiziksel aktivite düzeyi arasında anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the relationship between secondary school students' participation in physical activities and their metacognitive skills and test anxiety levels. The research is a survey model, one of the quantitative research methods. The sample of the research is 550 students who voluntarily participated in the research, selected by the random sampling method, who attend Istanbul Province, Beylikdüzü Pınarkule Secondary School, Beylikdüzü Ayla Savaş Secondary School, Beylikdüzü Science Life Schools and Büyükçekmece Mimaroba Secondary School in the 2021-2022 academic year. Physical Activity Scale, Motivational Strategies for Learning Scale and Ayda Exam Anxiety Scale were used as data collection tools in the research. SPSS 24.0 statistical data analysis program was used in the analysis of the research data. As a result of the research, it was determined that the physical activity levels of the students were low and moderately active. It was observed that female students were mostly sedentary, low and high active, while male students were moderate and active. There is no significant difference between gender and metacognitive skills, test anxiety and physical activity level (p>0,05).