Migren cerrahisinin uzun dönem sonuçları ve anatomik varyasyon ile ağrı ilişkisi
LONG-TERM results of migraine surgery and the relationship between anatomical variation and pain
  1. Tez No: 797720
  2. Yazar: NECDET URHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET URALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Migren cerrahisinin uzun dönem sonuçlarını içeren literatürdeki pek çok çalışmaya rağmen ülkemizde migren cerrahisi tedavisinin uzun dönem sonuçlarının objektif yöntemlerle [ MHI (Migraine Headache Index), MIDAS (Migraine Disability Assessment Score), VAS (Visuel Analog Skala)] yapıldığı yeterli çalışma bulunmamaktadır. Ayrıca hastalarda sağ ve sol taraf arasında anatomik simetri farklılıkları görülmektedir Literatürde bu anatomik farklılıklar ile ağrı ilişkisini gösteren yeterli yayın bulunmamaktadır. Bu çalışma kliniğimize başvuran migren operasyonu geçiren hastaların uzun dönem sonuçlarının tespiti ve ağrı ile anatomik simetri farkı arasındaki ilişkinin tanımlanması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız klinik bir çalışma olup, retrospektif ayağı olan prospektif bir çalışmadır. Çalışmaya 2017-2021 yılları arasında KTÜ Farabi Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniğinde opere olup operasyon sonrası en az bir yıl takip edilen ve toplam 240 bölgeden operasyon geçiren 93 hasta dahil edilmiştir. Hastaların cerrahi öncesi yaşları, cinsiyetleri, ne zamandır migren hastası oldukları (yıl), yarım baş ağrısı mevcudiyeti, görsel bulgu (aura) mevcudiyeti, ameliyat öncesi aylık ortalama atak sayıları, ameliyat öncesi aylık ortalama atak süreleri (saat), ameliyat öncesi aylık ortalama atak şiddetleri (1-10), migren ağrı indeksleri (MHI) ve ameliyat öncesi dizabilite oranları ( MİDAS skoru) kayıt edildi. Anatomik veriler cerrahi sırasındaki bulguların kayıt edilmesiyle elde edildi. Hastaların hepsine migren cerrahisi iki taraflı uygulandı. Aynı hastada sağ ve sol taraf arasındaki anatomik simetri farklılıkları kayıt edildi. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalar cerrahi sonrası en az 12 ay takip edildi. Hastalara son kontrollerinde, ameliyat sonrası aylık ortalama atak sayıları, ameliyat sonrası aylık ortalama atak süreleri (saat), ameliyat sonrası aylık ortalama atak şiddetleri (1-10), migren ağrı indeksleri (MHI) ve ameliyat sonrası dizabilite oranları ( MİDAS skoru) kayıt edildi. İstatistiksel analiz aşamasında SPSS 23,0 istatistik programı kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların %69'u kadın, %31'i erkek idi. Migren cerrahisi uygulanan hastaların ortalama yaşı 40,0 ± 9,8 olarak saptandı. Migren cerrahi sonrası ortalama takip süresi 37±10,9 olarak saptandı. Migren cerrahisi öncesi aylık ortalama atak süresi 24,0±21,6 saat olarak saptandı. Migren cerrahisi sonrası aylık ortalama atak süresi 10,0±19,4 saat olarak saptandı. Cerrahi öncesi ve sonrası atak süresinde anlamlı farklılık saptanmıştır. Migren cerrahisi öncesi ortalama atak şiddeti 10,0± 0,9 olarak saptandı. Migren cerrahisi sonrası ortalama atak şiddeti 4,0±3,0 olarak saptandı. Cerrahi öncesi ve sonrası atak şiddetinde anlamlı farklılık saptanmıştır. Migren cerrahisi öncesi ortalama MHI 100,0± 93,6 olarak saptandı. Migren cerrahisi sonrası ortalama MHI 4,5±67,3 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Despite many studies in the literature on the long-term results of migraine surgery, there are not enough studies in our country that evaluate the long- term results of migraine surgery treatment with objective methods [MHI (Migraine Headache Index), MIDAS (Migraine Disability Assessment Score), VAS (Visuel Analog Scale)]. In addition, anatomical symmetry differences are observed between the right and left sides of the patients. There are not enough publications in the literature showing the relationship between these anatomical differences and pain. In this study, it was aimed to determine the long-term results of patients who underwent migraine surgery and to describe the relationship between pain and anatomical symmetry difference. Materials and Methods: Our study is a clinical study and a prospective study with a retrospective part. The study included 93 patients who were operated in the Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery clinic of KTU Farabi Hospital between 2017-2021 and were followed up for at least one year after the operation, and who underwent operations from a total of 240 regions. Preoperative age, gender, duration of migraine (years), presence of half a headache, presence of visual signs (aura), preoperative monthly average attacks, preoperative monthly average attack durations (hours), preoperative monthly average attacks severity (1-10), migraine pain indices (MHI), and preoperative disability rates (MIDAS score) were recorded. Anatomical data were obtained by recording the findings during surgery. Migraine surgery was performed bilaterally in all patients. Anatomical symmetry differences between the right and left sides were recorded in the same patient. All patients included in the study were followed up for at least 12 months after surgery. At the last follow-up of the patients, the mean number of attacks per month after the operation, the average monthly attack duration (hours) after the operation, the average monthly attack severity (1-10), the migraine pain indices (MHI) and the postoperative disability rates (MIDAS score) were recorded. SPSS 23.0 statistical program was used in the statistical analysis phase. Results: 69% of the patients were female and 31% were male. The mean age of the patients who underwent migraine surgery was 40.0 ± 9.8 years. The mean follow-up time after migraine surgery was 37±10.9. The mean monthly attack duration before migraine surgery was found to be 24.0±21.6 hours. The mean monthly attack duration after migraine surgery was found to be 10.0±19.4 hours. A significant difference was found in the attack duration before and after surgery. The mean attack severity before migraine surgery was found to be 10.0±0.9. The mean severity of attacks after migraine surgery was 4.0±3.0. A significant difference was found in the severity of attacks before and after surgery. The mean MHI before migraine surgery was found to be 100.0± 93.6. The mean MHI after migraine surgery was 4.5±67.3.