Rasa chatbot integrated with natural language processing for apartment price prediction supported by web content mining
Web içeriği madenciliği tarafından desteklenen konut fiyat tahmini ile entegre edilen doğal dil işleme tabanlı rasa sohbet botu
  1. Tez No: 797723
  2. Yazar: SADİG HUSEYNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERHAT ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapay Zeka Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapay Zeka Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu akademik yüksek lisans tezi, www.bina.az'dan web içerik madenciliği kullanarak konut fiyatlarını Azerbaycan'da tahmin etmeyi ve doğal dil işleme (NLP) temelli Rasa çerçevesi sohbet botu uygulamayı amaçlamaktadır. Bu tezin amacı, emlak piyasasının dalgalı yapısı nedeniyle Azerbaycan'da konut fiyatlarını güvenilir ve verimli bir şekilde tahmin etmek için bir yöntem geliştirmektir. Bu amaçla, çalışma Azerbaycan'da en popüler emlak web sitelerinden biri olan www.bina.az'dan veri çıkarma tekniklerini kullanarak veri çıkarmayı hedeflemektedir. Çıkarılan veriler analiz edilerek işlenir ve bölgedeki konut fiyatlarını doğru bir şekilde tahmin edebilen bir model geliştirilir. Bu tezde kullanılan araştırma metodolojisi, web içerik madenciliği, veri ön işleme ve Rasa çerçevesi gibi doğal dil işleme tekniklerini içermektedir. Sonuçlar, geliştirilen modelin Azerbaycan'da konut fiyatlarını yüksek bir doğrulukla tahmin edebildiğini göstermektedir. Ayrıca, Rasa çerçevesine dayalı sohbet botu, kullanıcılara konut fiyatı tahminleri ve diğer ilgili bilgilere kolay bir erişim sağlamak için geliştirilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, Azerbaycan'daki emlak endüstrisi için önemli sonuçlar doğurabilir, piyasa trendleri hakkında değerli bilgiler sağlayarak alıcılar ve satıcıların bilinçli kararlar vermesine yardımcı olabilir
Özet (Çeviri)
This academic master thesis aims to predict apartment prices in Azerbaijan by utilizing web content mining from Bina.az and implementing a Rasa framework chatbot based on natural language processing (NLP). The purpose of this thesis is to develop a reliable and efficient method for predicting apartment prices in Azerbaijan, a task that has become increasingly challenging due to the volatile nature of the real estate market. To achieve this, the study utilizes web content mining techniques to extract data from Bina.az, one of the most popular real estate websites in Azerbaijan. The extracted data is then analyzed and processed to develop a model that can accurately predict apartment prices in the region. The research methodology used in this thesis involves web content mining, data preprocessing, and natural language processing techniques, including the Rasa framework. The results show that the developed model can accurately predict apartment prices in Azerbaijan, with a high level of accuracy. The Rasa framework-based chatbot was also developed to provide users with a convenient way to access apartment price predictions and other related information. The findings of this study could have significant implications for the real estate industry in Azerbaijan, providing valuable insights into market trends and helping buyers and sellers make informed decisions.