Şeffaf plak tedavisinde uygulanan 3 farklı arayüz aşındırma yönteminin tutarlılık ve etkinliklerinin değerlendirilmesi
Comparison of consistency and effectiveness of THREE interproximal reduction methods in CLEAR aligner treatment
- Tez No: 797781
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ARMAN ÖZÇIRPICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ortodontik tedavide arayüz aşındırması, şeffaf plak tedavisinde planlanan diş hareketlerinin tam olarak gerçekleşmesi ve bu vesileyle tedavi sonuçlarının kalitesinin belirlenmesinde kritik bir öneme sahip olup; hafif ve orta şiddetteki çapraşıklıkların giderilmesi, siyah üçgenlerin giderilmesi, Bolton diş boyut uyumsuzluklarının ortadan kaldırılması, arayüz temas noktalarının şekillendirilmesi ve dental ark stabilizasyonunun sağlanması amacıyla ortodontik tedavide sıklıkla tercih edilen bir uygulamadır. Bu çalışmanın amacı, şeffaf plak (Invisalign®) tedavisinde sıklıkla kullanılan 3 farklı arayüz aşındırma yönteminin tutarlılığını değerlendirerek şeffaf plak tedavilerinde en etkin arayüz aşındırma yöntemini ortaya koymaktır. Ayrıca bu yöntemlerle arayüz aşındırması uygulanan hastalarda ağrı ve anksiyete düzeylerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Bu prospektif çalışmada her grupta 14 birey olacak şekilde 3 grup oluşturulmuştur. Birinci gruba (n=14, 150 diş) manuel abraziv stripler (ContacEZ), 2. gruba (n=14, 134 diş) motor destekli 3/4 salınımlı segmental diskler (KOMET), 3. gruba (n=14, 133 diş) ise motor destekli abraziv stripler (SWISS) ile arayüz aşındırması uygulanacak olan toplam 42 hasta dahil edilmiştir. Arayüz aşındırması uygulanan tüm dişlere, aşındırma işlemi sonrasında meydana gelen pürüzlü yüzeyleri gidermek için Sof-Lex disk ile polisaj işlemi uygulanmış olup tüm arayüz aşındırma işlemleri tamamlandıktan sonra metal bir ölçüm cetveli ile yapılmış olan aşındırma miktarının doğruluğu teyit edilmiştir. Planlanan ve uygulanan arayüz aşındırma miktarları arasındaki fark, diş ve kadran düzeyinde karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Ek olarak hastaların anksiyete ve ağrı düzeylerini değerlendirmek için anket uygulanmıştır. Arayüz aşındırması işleminin genel tutarlılığının Grup 1'de önemli ölçüde düşük olduğu (p0,05).
Özet (Çeviri)
Interproximal reduction in orthodontic treatment has a critical importance in the full realization of the planned tooth movements in the treatment of clear aligners and, on this occasion, in determining the quality of the treatment results. Interproximal reduction is a frequently preferred application in orthodontic treatment in order to remove mild and moderate crowding, remove black triangles, eliminate Bolton tooth size discrepancies, shape interproximal contact points and stabilize the dental arch. The aim of this study is to evaluate the consistency of 3 different interproximal reduction methods frequently used in clear aligner (Invisalign®) treatment and to reveal the most effective interproximal stripping method in clear aligner treatments. In addition, it is aimed to compare the pain and anxiety levels of patients who underwent interproximal reduction with these methods. A total of 42 patients who received IPR with hand-operated abrasive strips (ContacEZ) (Group 1; 14 patients, 150 teeth), motor-driven 3/4 oscillating segmental discs (KOMET) (Group 2; 14 patients, 134 teeth) and motor-driven abrasive strips (SWISS) (Group 3; 14 patients, 133 teeth) were included in this prospective study. All teeth to which interproximal reduction was applied were polished with a Sof-Lex disc to remove the rough surfaces that occurred after the reduction process. A metal interproximal gauge was then used to quantify the amount of stripping. The difference between planned and executed IPR was comparatively evaluated on tooth- and quadrant-level. Furthermore, a questionnaire was conducted to evaluate anxiety and pain levels of the patients. It was observed that the overall consistency of the interproximal reduction procedure was significantly lower in Group 1 (p0.05).