Günübirlik anorektal cerrahide iki farklı spinal anestezi tekniğinin karşılaştırılması
Comparison of TWO different spinal anesthesia techniques in outpatient anorectal surgery
- Tez No: 797810
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH BAŞKAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ Bu çalışmada anorektal cerrahi geçirecek hastalarda 5 mg hiperbarik ve 5 mg hipobarik bupivakain kullanılarak yapılmış spinal anestezi sonrası hastaların postoperatif taburculuk zamanlarını Fast-Track Skorlama kriterleri ile değerlendirirerek günübirlik cerrahiye uygunluğunu araştırdık. Bunun sonucunda da sekonder etki olarak uzun hastane yatışlarını ve postoperatif komplikasyonları azaltmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamız prospektif, gözlemsel bir çalışmadır. Çalışmamıza spinal anestezi altında günübirlik anorektal cerrahi geçirecek >18 yaş, 0,05) bulunmuştur, S4 duysal dermatom blokaj süresi ve duysal bloğun kaybolma süresi yönünden gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu (p>0,05), Grup II hastaların S4 duysal dermatom blokaj süresinin daha uzun, duysal bloğun kaybolma süresinin daha kısa olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
PURPOSE In this study, we evaluated the postoperative discharge times of patients undergoing anorectal surgery after spinal anesthesia using 5 mg hyperbaric and 5 mg hypobaric bupivacaine using Fast-Track Scoring criteria and investigated their suitability for outpatient surgery. As a result, it is aimed to reduce long hospital stays and postoperative complications as a secondary effect. MATERIALS AND METHODS Our study is a prospective, observational study. Our study included 80 patients aged >18 years, 0.05). There was a statistically significant difference between the groups in terms of the S4 sensory dermatome blockade and the disappearance of the sensory block (p>0.05). Group II patients had a longer S4 sensory dermatome blockade and a shorter time to disappearance of sensory block. It was found that there was a statistically significant difference between the groups in terms of Modified Bromage Scale values (p0.05).