Saddle spinal anestezi altında yapılan anorektal cerrahi girişimlerinde levobupivakain ile bupivakainin etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effects of levobupivacaine and bupivacaine in anorectal surgery under saddle spinal anesthesia
- Tez No: 224639
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ BEKİR DEMİREL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada, günübirlik anorektal cerrahilerde hiperbarik bupivakain ile hiperbarik levobupivakainin saddle bloktaki etkilerinin araştırılması amaçlandı.ASA I-II risk grubundan 18-50 yaş aralığındaki 60 olgu çalışmaya dahil edildi. Oturur pozisyondaki hastalara L4-5 veya L5-S1 intervertebral aralığından 7,5 mg %0,5 hiperbarik bupivakain veya %0,5 hiperbarik levobupivakain 30 saniye içinde intratekal aralığa enjekte edildi. İntratekal enjeksiyonu takiben tüm olgular oturur pozisyonda 5 dk bekletildikten sonra önce sırtüstü yatar pozisyona daha sonra operasyonun gerçekleştirileceği prone jack-knife pozisyonuna getirildi. Olguların operasyon sırasında ve sonrasında; hemodinamik parametrelerden NİKB, KAH, SpO2 değerleri, duyusal ve motor blok özellikleri, analjezi süreleri, ilk mobilizasyon ve idrar yapma zamanları, olgu ve cerrah memnuniyeti, gözlenen yan etkiler ve taburculuk günleri kaydedildi.Çalışmada hiperbarik levobupivakain ile oluşan duyusal ve motor bloğun daha kısa sürdüğü bulundu. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı olsa da günübirlik anorektal cerrahide klinik olarak hastaların taburculuklarını hızlandırabilecek düzeyde değildi. İlk idrar çıkarma süreleri her iki grupta da benzer olup taburculuğun ertelenmesine sebep olacak kadar geç gerçekleşti. saddle blok ile hemodinamik parametrelerin normal sınırlarda tutulabileceği başarılı bir şekilde gösterildi. Emosyonel gerginliğe bağlı artmış vazovagal refleks sonucu oluşan yan etkiler hastalara premedikasyon uygulanmasının gerekliliğini düşündürdü.Sonuç olarak günü birlik anorektal cerrahilerde uygun olgularda yapılmak koşuluyla saddle bloğun uygulaması kolay ve yan etkileri minimal olan bir anestezi tekniği olduğu görüldü. Hiperbarik levobupivakainin de günübirlik anorektal cerrahilerde saddle blok uygulamalarında hiperbarik bupivakaine iyi bir alternatif olabileceği kanısına varıldı. Bununla beraber hiperbarik levobupivakainin cerrahi için yeterli anestezi sağlayacak ve aynı zamanda taburculuğu geciktirmeyecek daha düşük dozlarıyla yapılacak yeni çalışmalara ihtiyaç olduğu kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
İn this study; we aimed at investigating the effects of equipotent doses of hyperbaric bupivacaine and hyperbaric levobupivacaine in outpatient anorectal surgery under saddle block.Sixty patients between the age of 18- 50 and in the risk group of ASA I-II included in the study. 7,5 mg of 0,5% hyperbaric bupivacaine or 7,5 mg of 0,5% hyperbaric levobupivacaine injected into the intrathecal space in sitting position through L4-L5 or L5-S1 intervertebral space in 30 seconds. All patients kept in sitting position for 5 minutes with aid after intrathecal injection and than layed in supine position, finally they positioned in prone jack-knife. Hemodynamic parameters like NIBP, HR, SpO2, sensory and motor block characteristics, duration of analgesia, time of first voiding, mobilization time, patient and surgeon satisfaction, adverse effects and discharge time were recorded during and after surgery.We found that sensory and motor block duration with hyperbaric levobupivacaine was shorter than hyperbaric bupivacaine. The difference was statistically sagnificiant but did not affect the discharge times in outpatient anorectal surgery. The first voiding times were similar in both groups and caused delaying of discharge times. We suggested sucessfully that hemodynamic parameters would be in normal limits with saddle block. The adverse effects caused by induced vazovagal reflex due to emotional stress considered us the necessity of premedication.İn conclusion we saw that saddle block in appropriate patients under going anorectal surgery was a technique that easy to administrate and with minimal side effects. We found that hyperbaric levobupivacaine may be a favourable alternative to hyperbaric bupivacaine in anorectal surgery under saddle block. We are in opinion that there is a need of further studies using lower doses of hyperbaric levobupivacaine that can get adequate anesthesia for surgery and causing no delay in discharge times.