Laser and plasma surface treatments of PPS/CF thermoplastic composite laminates for primer adhesion
Astar tutunmasi için PPS/CF termoplastik kompozit laminatlarin lazer ve plazma yüzey işlemleri
- Tez No: 797847
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVDET KAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Poli(fenilen sülfit) / Karbon Elyaf (PPS/CF) termoplastik kompozit laminatların üretimi ve karakterizasyonundan sonra, bu çalışmanın temel amacı,“lazer”ve atmosferik“plazma”yüzey işlemlerinin astar boya yapışma performansı üzerindeki etkilerini“işlenmemiş”ve geleneksel“kumlanmış”numunelerle karşılaştırarak değerlendirmektir. Bu amaçla, işlem görmüş ve işlem görmemiş numunelerin Islanabilirlik, SEM, XPS, FT-IR analizleri ile yüzey karakterizasyonu yapıldıktan sonra; yüzeylere uygulanan bir endüstriyel astar boyanın yapışma özellikleri,“Cross-cut Yapışma”testleri ve“Üç-nokta Eğme Yapışma”testleri olmak üzere iki farklı endüstriyel yöntem kullanılarak değerlendirilmiştir. İşlenmemiş numunelerle karşılaştırıldığında, tüm yüzey işlemli numunelerin“en iyi”astar yapışma derecesi olan GT0 sınıfı ve astar boya katmanlarının“kohezyonlu”ayırma mekanizması ile en az iki kat daha fazla maksimum“Ayırma Yükü”elde edebileceği görülmüştür. Kumlanmış numunelerin başarısı mikro düzeyde artan yüzey pürüzlülüğüne, Lazerle işlenmiş numunelerin başarısı için ise nano seviyede artan yüzey pürüzlülüğü ile elde edilen Temas Açısı değerlerinin azalmasına ve Toplam Yüzey Serbest Enerji değerlerinin artmasına, bağlanabilir. Plazma ile işlenmiş numunelerin başarısı ise, PPS matrisindeki karbon ve kükürt elementlerinin oksidasyonu ile oluşan kimyasal olarak reaktif bölgelerin artan sayısına bağlanabilir.
Özet (Çeviri)
After production and characterization of Poly(phenylene sulfide) / Carbon Fiber (PPS/CF), thermoplastic composite laminates, the main purpose of this study was, to evaluate effects of“laser”and atmospheric“plasma”surface treatments on the adhesion performance of primer painting by comparing with“untreated”and traditional“sandblasted”samples. For this purpose, after surface characterization of untreated and treated samples by Wettability, SEM, XPS, FT-IR analyses; adhesion characteristics of an industrial primer paint applied onto the surfaces were evaluated by using two different industrial methods:“Cross-cut Adhesion”tests and“Three-point Bending Adhesion”tests. Compared to the Untreated samples, it was observed that all surface treated samples could be assigned with the“best”primer adhesion grade of GT0, and having at least two times more maximum“Separation Load”with“cohesive”separation mechanism of primer paint layers. The success of the Sandblasted samples could be attributed to the increased micro-level surface roughness, while for the Laser treated samples nano-level surface roughness, both of them leading to decreased Contact Angle values, and increased Total Surface Free Energy values. The success of the Plasma treated samples could be attributed to the increased number of chemically reactive sites formed by the oxidation of carbon and sulphur elements in PPS matrix.