Japon bıldırcını (Coturnix coturnix Japanica) üretiminde bazı nongenetik faktörlerin gelişme üzerindeki etkileri ve ekonomik parametreler
Effect of some non-genetic factors on Japanese quail (Coturnix coturnix Japanica) production and economic parameters
- Tez No: 79785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
6. ÖZET Bu çalışma, Japon bıldırcınlarının (Coturnix coturnix japonica) yaşama gücü, büyüme hızı, kesim özellikleri, ilk yumurtlama yaşı ve yemden yararlanma oram üzerine, rasyondaki protein düzeyi ve büyütme faktörü oram gibi genetik olmayan bazı faktörlerin etkilerinin incelenmesi ve bu yetiştirme periyodunun ekonomik açıdan değerlendirilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma, İstanbul Üniversitesi Veteriner Fakültesi Zootekni Anabilim Dalı Bıldırcın Araştırma Ünitesi'nde yetiştirilen Japon bıldırcınları üzerinde yürütülmüştür. Araştırma materyali tüm çalışma süresince %22 ham protein ile 3100 Kcal/kg metabolik enerji ve %15 ham protein ile 2750 Kcal/kg metabolik enerji içeren iki ayrı yemle ad-libitum olarak beslenmiştir. Çalışmada büyütme faktörü olarak değişik oranlarda Zn-bacitracin kullanılmıştır. Araştırma, her alt-grupta 44 olmak üzere toplam 440 bıldırcın üzerinde yürütülmüştür. Bıldırcınların verim düzeyleri üzerindeki protein düzeyi ve büyütme faktörü oranlarının etkileri, çok yönlü tablolar halinde sınıflandırılan verilerin, SAS program paketinden GLM prosedürü kullanılarak yapılan analizleri ile incelenmiştir. Japon bıldırcınlarının 6 haftalık büyüme dönemindeki yaşama gücü oranlan %86.36 ile %100.00 arasında değişen yüksek düzeylerde belirlenmiş, grup ve alt-gruplar arasındaki farklılıklar istatistik bakımından önemsiz bulunmuştur. Ancak, protein düzeyi %22 olan tüm alt-gruplarda, daha düşük 77düzeyde (%15) protein içeren rasyonla beslenen bıldırcınlara göre yaşama gücü daha yüksek olarak bulunmuştur. Ayrıca, protein gruplarındaki Zn-bacitracin oranıyla paralel yaşama gücü de yüksek olarak belirlenmiştir. Bıldırcınlann çıkım ve 6. haftaya kadar olan büyüme dönemlerinde canlı ağırlıkları 7.50 g üe 7.76 g, 18.32 g ile 30.27 g, 34.22 g üe 61.49 g, 55.21 g ile 92.98 g, 81.47 g üe 149.24 g, 120.95 g üe 186.89 g ve 157.10 g üe 223.69 g arasında değişen düzeylerde belirlenmiştir. Çıkım ağırlığında tüm grup ve alt-gruplar arasında önemli bir farklılık bulunmamıştır. Canlı ağırlıklar için 1. haftadan 6. haftadaki yetiştirme periyodu sonuna kadar, yüksek (%22) düzeyde ham protein içeren rasyonla beslenen büdırcınlann, protein grupları içinde de Zn-bacitracin oranının yüksek olduğu alt-gruplardaki büdırcınlann istatistik bakımından önem taşıyan üstünlükleri belirlenmiştir. Rasyona Zn-bacitracin ilavesinin, yüksek (%22) düzeyde ham protein içeren rasyonla beslenen bıldırcınlarda daha fazla oranda etkili olduğu bulunmuştur. Aynı gruplar içindeki dişi büdırcınlann canlı ağırhklan, erkeklerden daha yüksek belirlenmiştir. Çalışmada, incelenen faktörlerin canlı ağırlığı belirleme derecelerinin 4. haftaya kadar yükseldiği, 5. ve 6. haftalarda azaldığı hesaplanmıştır. Genel variyanstaki en yüksek pay, her zaman rasyondaki protein düzeyinin olmuştur. Cinsiyetin genel variyanstaki payı ise 4. haftaya kadar oldukça düşük olmasına rağmen, 5. ve 6. haftalarda Zn-bacitracinin üzerinde belirlenmiştir. Kesim özellüderinin incelendiği bölümde, kesim öncesi ve karkas ağırlığı için grup ve alt-gruplarda, büyüme dönemindeki canlı ağırlığa benzeyen bir görünüm belirlenmiştir. Fakat karkas randımanının yüksek (%22) düzeyde protein ve Zn-bacitracin ilaveli rasyonla beslenen bıldırcınlarda, diğerlerinden daha düşük olduğu bulunmuştur. Yüksek (%22) düzeyde ham proteinli rasyonla beslenen dişi büdırcınlann ilk yumurtlamaya başlamalan, düşük (%15) düzeyde ham protein içeren rasyonla beslenenlerden daha hızlı gelişmeleri nedeniyle daha erken dönemlerde olmuştur. Bıldırcınların tüm haftalarda, yüksek (%22) düzeyde ham proteinli rasyonla beslenenlerinde, %15 ham proteinli rasyonla beslenenlere göre, daha fazla yem tüketmelerine rağmen, yemden daha iyi yararlanma ve daha fazla canlı ağırlık artışı belirlenmiştir. Kullanılan rasyondaki her bir protein düzeyi içinde yer alan Zn-bacitracin oranlarına göre, büdırcınlann canlı ağırlık artışı ve yemden 78yararlanma oranlanılın, araştırma boyunca tüm haftalarda, Zn-bacitracin oranıyla paralel ve düzenli bir artış gösterdiği belirlenmiştir. Araştırmada, bu bıldırcın yetiştmcüiğinin ekonomik açıdan değerlendirilmesi amacıyla, düşük (%15) düzeyde proteinli rasyonla beslenen bıldırcınların 8. haftadaki verimleri de incelenmiş ve canlı ağırlıklara göre, daha yüksek düzeyde protein içeren rasyon kullanımı ile yetiştirme periyodunun daha kısa olacağı ve bunun süre bakımından daha ekonomik olacağı, camı ağırlık bakımından %22 ham proteinle beslenen bddırcınların düzeyine yetişebilmeleri için iki hafta daha uzun süre büyütmenin daha fazla yem tüketimine rağmen, istenen canlı ağırlığa ulaşamama ve yemden iyi yararlanamama nedeniyle ekonomik olmayacağı, rasyona yüksek oranlarda Zn-bacitracin ilavesinin özellikle yüksek düzeyde ham proteinli yemlerde performansı artırarak ekonomik kazanç sağlayacağı belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre araştırma tümüyle değerlendirildiğinde; yüksek düzeyde proteinli ve büyütme faktörü ilaveli rasyon kullanımı ile verim performansının artnrılabileceği ve düşük düzeyde proteinli rasyon kullanımına göre daha ekonomik bir yetiştiricilik yapılabileceği ortaya konulmuştur. Bununla beraber, büyütme faktörü kullanılarak yetiştirilmiş hayvanlardan üretilen gıdaların, insan sağlığı üzerindeki etkilerinin göz önünde tutulması gerekmektedir. 79
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY EFFECTS OF SOME NON-GENETIC FACTORS ON JAPANESE QUAIL {Coturnix coturnbc japonica) PRODUCTION AND ECONOMIC PARAMETERS This study was conducted to evaluate the effects of some nongenetic factors like protein in the ration and growth promoter rates for Japanese quails {Coturnix coturnix japonica); on the survival rate, growth rate, slaughter characteristics, first egg-laying date and the utilisation rate of food, and to evaluate the economic perspective of this growth period. This research was performed on the Japanese quails that were bred at the University of Istanbul Faculty of Veterinary Medicine Department of Animal Breeding and Husbandry Quail Research Unit. The research subjects were fed ad libitum with two separate rations that contained 22% raw protein and 3100 Kcal/kg metabolic energy, and 15% raw protein with 2750 Kcal/kg metabolic energy, throughout the study period. In this study, different ratios of Zn-bacitracin were used as a growth promoter. The research was conducted on a total of 440 quails, organised into 44 quails in each subgroup. The effects of the protein level and growth promoter rates on the quails' growth levels are evaluated as data presented in the tables of multiple classification, with an analysis that was performed using the GLM Procedure from the SAS Program package. 80The survival rates of the Japanese quails in the six-week growth period is determined to be at high levels ranging between 86.36% and 100%, and differences between groups and subgroups are found to be statistically insignificant. However, in all subgroups that have protein levels of 22%, when compared with the quails which were fed with rations that contained lesser levels of protein, their survival rate was found to be much higher. The survival rate that is in accordance with the Zn-bacitractin ratios in the protein groups was also found to be high. The live weights of the quails at birth and in the growth period until the sixth week were found to be at varying levels of 7.50-7.76 g, 18.32-30.27g, 34.22-61.49 g, 55.21-92.98 g, 81.47-149.24 g, 120.95-186.89 g and 157.10-223.69 g. No important differences were found in the birth weights among all groups and subgroups. For the live weights from the first week until the end of the sixth week of the growth period, the quails which were fed rations containing high (22%) levels of raw protein, and within the protein groups the quails which were in the subgroups that had a high Zn-bacitracin ratio, were found to have statistically significant superiority. The addition of Zn-bacitracin to the ration was found to be more efficient for the quails that were fed with rations containing high (22%) levels of raw protein. The live weights of the female quails in the same groups was determined to be more than the males. In the study, the ability of the investigated factors to determine the live weights was found to rise until the fourth week and then decrease at the fifth and sixth weeks. At the section where the slaughter characteristics were evaluated, before the slaughter period and for carcass weights, an appearance which resembled the live weight at the growth period was determined for the groups and subgroups. However, the carcass yield was found to be less for the quails which were fed with rations containing high (22%) levels of protein and added amounts of Zn-bacitracin than the other quails. Female quails that were fed with rations containing high (22%) levels of raw protein started to lay their first eggs earlier than the quails that were fed with rations containing low (15%) levels of raw protein, because of their high growth rate. At all weeks, although the quails that were fed with rations containing high (22%) levels of raw protein consumed more food than the quails which were fed with rations containing low (15%) levels of raw protein, more benefit from the food was derived and more live weight gain was determined. According to the 81Zn-bacitracin ratios that were found in each protein level of the used ration, at all weeks throughout the research period, live weight gains of the quails and their profit ratios from the food were found to be in a rise parallel to, and in accordance with, the Zn-bacitracin ratio. In the study, in order to evaluate the quail growths according to the economic perspective at the eighth week, the weights of the quails that were fed with low (15%) level protein rations were also evaluated and it was found that with respect to the live weight, by using rations containing high levels of protein, the growth period would be shorter and would be more economic with respect to time. Furthermore, more food was ultimately consumed by the low protein level groups, because of the additional two weeks' growth period needed for their live weights to reach the weight of the 22% raw protein fed quails, so it wouldn't be economic as the expected live weight wasn't gained and benefits from the raw food was insufficient. It was found that the addition of high levels of Zn-bacitracin to the ration increases the performance of the food containing high levels of protein, and this leads to economic profit. When the research is evaluated thoroughly according to the data that was collected, it is determined that profit performance can be increased by using rations with added high levels of protein and growth promoters, and more economic breeding can be done than with low protein rations. In spite of all this, the food which is produced from animals that are bred using growth promoters may have a questionable affect on human health. 82