Yangın sonrası enkazın adli delil olarak değerlendirilebilirliği ve sabotaj olasılığının araştırılması
- Tez No: 79789
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMİHA ARAYICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
49 ÖZET Bu tezin içeriğinde, yangın sonrası enkazın Adli delil olarak değerlendirilebilirliği ve sabotaj olasılığının araştırılması amaçlanmıştır. Gazyağı, kundaklama olaylarında hızlandırıcı olarak kullanılabilir. Bu amaçla deneylerde hızlandırıcı olarak kullanılan ticari gazyağının kromatogramı GC/MS cihazı ile elde edilmiş olup ana bileşenleri tanımlanmıştır. Bu materyaller ilk olarak yakılmadan, ikinci olarak yakıldıktan sonra ve üçüncü olarak hızlandırıcı (gazyağı) dökülerek yakıldıktan sonra sokslet cihazı kullanılarak n- Hegzan ile ekstraksiyon yapılmıştır. Çekitlerden elde edilen kromatogramlar kontrol gazyağı kromatogramı ile karşılaştırmıştır. Konu ile ilgili kromatogramlar tez içerisinde belirtilmiştir. Yapılan çalışma, inceleme ve değerlendirmelere göre hızlandırıcı olarak gazyağının kullanıldığı kundaklama olaylarında yangın enkazı üzerinde hızlandırıcı bakiyelerinin kalabileceği ve adli delil olarak kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
51 SUMMARY The reliability of the residues as forensic evidence and the possibility for the sabotage in fire cases were researched as main concern in this thesis. Kerosene can be used as accelarator in arson cases. In this sense the chromatoğram for the commercial kerosene, what is used as accelarator in our tests, was taken by GC / MS equipment to determine the main components. These materials were extracted with n-hegzane by using soxlet equipment, first before burning process, second after the burning process and finally after burning processe with accelarator spoiled on the material. The chormatograms of the results obtanied by the above said process, were compared to the control kerosene chromatograms. In addition the related chromatograms were presented in the thesis as necessary. It was conclued that, in cases which kerosene is used as accelarator in arson cases, the catalyst residues may reside if the full burn did not occur and these residues can be used as forensic evidence.