Diz medial kompartman artrozu olan hastalarda proksimal fibular osteotomi erken dönem sonuçlarımız
Early results of proximal fibular osteotomy in patients with KNEE medial compartment arthrosis
- Tez No: 797891
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Bu çalışmada medial diz artrozu olan hastalarda proksimal fibular osteotomi (PFO) klinik ve radyolojik etkinliğini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Gereç ve Yöntem: 2019-2022 yılları arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne ve Özel İbni Sina Hastanesi'ne başvuran ve“medial gonartroz”tanısı alan 40 yaşından büyük ve 75 yaşından küçük olan hastalar değerlendirmeye alındı. Hastaların yaşı, cinsiyeti, tarafı, gonartroz etiyolojisi, Kellgren Lawrence (KL) derecesi, ameliyat öncesi ve sonrası VAS, WOMAC, Amerikan Diz Cemiyeti fonksiyonel ve klinik skorları (AKSS) ve femur tibia açısı (FTA) kayıt altına alındı. Ayrıca çalışmamızı planlandıktan sonra ameliyat öncesi ve sonrası medial eklem aralığının lateral eklem aralığına oranı (M/L) ve fibula yer değiştirme miktarı her iki hastanenin de görüntüleme sistemlerinden ölçülmüştür. Bulgular: Toplam PFO yapılmış 30 hasta çalışmaya dâhil edildi. Çalışmaya 26 kadın, 4 erkek dahil edildi. KL evre 3 ve 4, toplam 30 olan hasta dahil edildi. Hastaların genel yaş ortalaması 63±9,5 yıldı. FTA preop 5,3±3,4 ve postop 6. ay 1,9±3,3 bulundu. M/L oranı preop 0,42±0,22 ve postop 6. ay 0,77±0,27 tespit edildi. VAS preop 8,6±1,0 ve postop 6. ay 2,1±1,5 tespit edildi. WOMAC skoru preop 80,3±9,5 ve postop 6. ay 22,6±12,9 bulundu. AKSS Fonksiyonel skoru preop 46,7±12,4 ve postop 6. ay 84,8±11,1 bulundu. AKSS Klinik skoru preop 21,8±9,7 ve postop 6. ay 75,4±11,7 bulundu. 1 hastada geçici peroneal sinir hasarı ve 1 hastada erken kaynama görüldü. Postop en iyi klinik skorlar ve radyolojik ölçümler 6. ayda elde edildi. Hastaların hepsinde VAS, WOMAC, AKSS Klinik ve Fonksiyonel skorlarında ve FTA, M/L oranlarında iyileşmeler elde edildi.
Özet (Çeviri)
Objectıve: In this study, it was aimed to investigate the clinical and radiological efficacy of proximal fibular osteotomy (PFO) in patients with medial knee arthrosis. Material and Method: Patients older than 40 years old and younger than 75 years old who were diagnosed as“medial gonarthrosis”and admitted to Erciyes University Faculty of Medicine Orthopedics and Traumatology Clinic and Private İbni Sina Hospital between 2019-2022 were evaluated. Patients' age, gender, side, etiology of gonarthrosis, Kellgren Lawrence (KL) grade, pre- and postoperative VAS, WOMAC, American Knee Society functional and clinical scores (AKSS) and femoral tibia angle (FTA) were recorded. In addition, after our study was planned, the ratio of medial joint space to lateral joint space (M/L) before and after surgery and the amount of fibula displacement were measured from the imaging systems of both hospitals. Results: A total of 30 patients with PFO were included in the study. 26 female, 4 male, KL stage 3 and 4, totally 30 patients were included in the study. The mean age of the patients was 63±9.5 years. FTA was found to be 5.3±3.4 preoperatively and 1.9±3.3 at postoperative 6th month. The M/L ratio was 0.42±0.22 preoperatively and 0.77±0.27 postoperatively at 6 months. The VAS was found to be 8.6±1.0 preoperatively and 2.1±1.5 at the postoperative 6th month. The WOMAC score was 80.3±9.5 preop and 22.6±12.9 postoperatively at 6 months. The ACCSS functional score was 46.7±12.4 preop and 84.8±11.1 postoperatively at 6 months. The ACCSS clinical score was 21.8±9.7 preop and 75.4±11.7 postoperatively at 6 months. Transient peroneal nerve damage was observed in 1 patient and premature union was observed in 1 patient. Postoperative best clinical scores and radiological measurements were obtained at 6 months. Improvements were achieved in VAS, WOMAC, ACCSS Clinical and Functional scores and FTA, M/L ratios in all patients.