Dünyada ve Türkiye'de elektronik ticaret: Tarım ve gıda sektörü uygulamaları, Adana ili örneği
Electronic commerce in the world and Turkey: Agriculture and food sector applications, the case of Adana province
- Tez No: 797901
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECAT ÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tüm sektörlerde olduğu gibi tarım ve gıda sektöründe de e-ticaret uygulamaları artan ivme ile gelişmektedir. Sisteme güven, dijital okuryazarlık, yazılım ve donanım sistemleri ve internet ağ yayılımı geliştiği oranda e-ticaret hacmi büyümekte ve yaygınlığı artmaktadır. Dünya'da ve Türkiye'de e-ticaret konusundaki gelişmelerin ve bu alanda ileri ülkelerin mevzuatlarının irdelendiği bu çalışmada, e-ticaret sistematiğinin oluşumuna etki eden ve işleyişini şekillendiren mevzuatın gelişim süreci ve içeriği özellikle ABD, AB ve bu alanda önde gelen ülkeler açısından değerlendirilmiştir. Türkiye'de bu alanda yapılan çalışmaların tarihsel süreci ve gelişim evreleri incelenmiş, mevzuat çalışmalarında özellikle Avrupa Birliği mevzuatının rehber alındığı ve uyumlaştırılma çalışmalarına başlandığı görülmüştür. Bu yönde yapılmış ve yapılmakta olan düzenlemelerin her geçen gün pozitif yönde ilerlediği ancak yapılmış olan çalışmalarda eksiklikler bulunduğu tespit edilmiştir. Tarım ve gıda sektöründeki e-ticaret uygulamalarının değerlendirilmesi için Adana ilinde bu alanda faaliyet gösteren işletmelerden anket tekniği kullanılarak veriler elde edilmiş ve verilerden faydalanılarak inceleme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
As in all sectors, e-commerce applications in agriculture and food sector are developing with increasing momentum. As trust in the system, digital literacy, software and hardware systems and the spread of the internet network develop, the volume of e-commerce grows and its prevalence increases. In this study, in which the developments in e-commerce in the World and in Turkey and the legislation of advanced countries are examined, the development process and content of the legislation that affects the formation of e-commerce systematics and shapes its functioning are evaluated especially in terms of the USA, EU and leading countries in this field. The historical process and development stages of the studies in this field in Turkey were examined, and it was seen that the European Union legislation was taken as a guide in the legislative studies and the harmonization studies were started. It has been determined that the regulations that have been made and are being made in this direction are progressing in a positive direction day by day, but there are deficiencies in the studies that have been done. In order to evaluate the e-commerce applications in the agriculture and food sector, data were obtained from the enterprises operating in this field in Adana using the survey technique, and the analysis was made by using the data.