Asiti olan siroz hastalarında beslenmeye oral destek ürünlerinin eklenmesinin asit protein ve kompleman içeriğine etkisi
The effect of adding oral nutritional supplements to the nutrition on ascites protein and complement content in cirrhosis patients with ascites
- Tez No: 797908
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUKADDES TOZLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Siroz tanılı asit gelişmiş hastalarda beslenmeye oral beslenme takviyelerinin eklenmesinin asit protein ve kompleman düzeylerine ve spontan bakteriyel peritonit gelişimine etkisinin belirlenmesi amaçlandı. YÖNTEM: Ocak-Ağustos 2022 ayları arasında Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Gastroenteroloji polikliniğine başvuran veya Gastroenteroloji servisinde yatışı olan siroz tanılı hastalar tarandı. Bu hastalardan nutrisyon polikliniğine yönlendirilen ve 30-35 kcal/kg/gün diyet veya 30-35 kcal/kg/gün diyet ve oral besin takviyesi başlanan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların antropometrik ölçümleri; SGA, NRS-2002, RFH-NPT, MAC, TST, SST, HG testleri ve boy, ağırlık ve VKİ ölçümleri yapılarak kaydedildi. Parasentez yapılarak asit asit C3, C4, total protein ve albümin düzeyleri ölçüldü. Başlangıç ve 8. haftaki verileri analiz edildi. BULGULAR: Hastaların 11'i (%47,8) erkek, 12'si (%52,2) kadın olmak üzere toplam 23 hasta dahil edildi. Hastaların yaşı 66,6±9,9'du. Hastaların 6'sında (%26,1) orta ve 17'sinde (%73,9) ileri derece asit vardı. Enteral nütrisyon grubunda 12 (%52,2) hasta, standart diyet grubunda 11 (%47,8) hasta vardı 6 aylık süreçte12 hastada SBP gelişti. Enteral nütrisyon alan hastalarda tedavi sonunda NRS-2002, RFH-NPT, SGA puanlarında başlangıca göre anlamlı düşüş mevcuttu. HG, MAC, TST ve SST ölçümlerinde gruplar arasında ve grup içinde tedavi sonrası değerlerde tedavi öncesine göre anlamlı değişiklik gözlenmedi. Asit total protein, C3 ve C4 değerlerinde gruplar arasında grup içinde tedavi sonrası değerlerde tedavi öncesine göre anlamlı değişiklik gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
AIM: It was aimed to determine the effect of adding oral nutritional supplements to the diet of patients with cirrhosis and developed ascites, on acid protein and complement levels and the development of spontaneous bacterial peritonitis. MATERIALS AND METHODS: Patients with cirrhosis who applied to Sakarya Training and Research Hospital Gastroenterology outpatient clinic between January and August 2022 or were hospitalized in the Gastroenterology service were screened. Among these patients, those who were referred to the nutrition outpatient clinic and who were started on a 30-35 kcal/kg/day diet or a 30-35 kcal/kg/day diet and oral nutritional supplement were included in the study. Anthropometric measurements of patients; SGA, NRS-2002, RFH-NPT, MAC, TST, SST, HG tests and height, weight and BMI measurements were performed and recorded. By performing paracentesis, acid acid C3, C4, total protein and albümin levels were measured. Baseline and 8th week data were analyzed. RESULTS: Twenty-three patients, 12 (52.2%) female and 11 (47.8%) male, were included. The age of the patients was 66.6±9.9 years. 6 (26.1%) patients had moderate and 17 (73.9%) severe ascites. There were 12 (52.2%) patients in the enteral nutrition group and 11 (47.8%) patients in the standard diet group. SBP developed in 12 patients in a 6-month period. There was a significant decrease in NRS-2002, RFH-NPT, SGA scores at the end of the treatment compared to the beginning in patients receiving enteral nutrition. There was no significant difference in HG, MAC, TST and SST measurements, between groups and within groups before and after treatment. There was no significant difference in acid total protein, C3 and C4 values between groups and within groups before and after treatment.