Adli bilimlerde HLA DQA1 dizin analizi
- Tez No: 79791
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL ATASOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
6.0ZET 6.1 TÜRKÇE ÖZET DNA dizin analizi, günümüzde idantifikasyonda kullanılabilecek en güçlü tekniktir. Çalışmamızda sözkonusu tekniğin adli bilimler laboratuvannda standardize etmeyi amaçladık. Araştırmada HLA DQA1 lokusunu örnek lokusu olarak seçtik. Sözkonusu lokusun tiplemesini ters nokta indirimi ve dizin analizi ile, kan lekeleri ve kemik örneklerinde gerçekleştirdik. Kan lekeleri için Chelex, kemik için fenol kloroform çekitleme yöntemlerini kullandık kan lekelerinden rahatlıkla dizin analizini gerçekleştirdik ve sonuçlar ters nokta emdirimi sonuçlan ile tam bir uyum gösterdi. Kemik örneklerinde dizin analizi başansız oldu, bununda nedenini ekstraksiyon sonrası ayn bir pürifikasyon basamağının olmayışına bağladık. Sonuç olarak, pahalı ve uzun süren bir teknik olarak görünen dizin analizi yönteminin esasen her adli bilimler laboratuvannda uygulanabilir olduğunu belirledik. Aynca tekniğin standardizasyonunun kolaylıkla başarılabileceğini gösterdik. 69
Özet (Çeviri)
6-2 İngilizce özet ( SUMMARY ) DNA Sequencing is the ultimate and must powerful identification technique used nowadays. We have undertaken this study with the purpose of establishing a standardized DNA sequencing protocole for forensically important DNA loci. The locus that we have chosen was HLA DQA1. We compared PCR based reverse dot blot typing methodology and sequencing of the same locus on both blood stains and bone materials. We used Chelex DNA extraction method for blood stains and phenol chloroform extraction for bones. We succesfully sequenced the locus from the blood stains and a perfect match witii the reverse dot blot results was obtained. The bone samples were not succesfully sequenced,and the reason was that we were not able to have an extra extract- cleaning step for the materials. We concluded that although expensive and time consuming, a DNA sequencing availibility is essential for a laboratory tfiat is performing DNA tests, and the standardization of the technique is possible. 70