Primer sjögren sendromlu kadın hastalarda hidroksiklorokin tedavisinin QT aralığı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of hydroxychloroquine treatment on QT interval in female patients with primary sjögren's syndrome
- Tez No: 797930
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ÇINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Primer Sjögren Sendromu (PSS) için etkinliği gösterilmiş hastalığı modifiye edici bir anti-romatizmal ilaç tedavisi bulunmasa da artralji veya artriti ön planda olan sistemik tutulumlu hastalarda hidroksiklorokin (HCQ) tedavisi yaygın olarak kullanılmaktadır. HCQ'nun diğer inflamatuvar romatizmal hastalıklarda kullanımı sırasında ciddi QT uzaması gözlenmediğine dair veriler vardır. Fakat PSS'li hastalarda QT aralığı üzerine etkisi ile ilgili yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmada PSS'li kadın hastalarda terapötik doz aralığında (5-7 mg/kg/gün) verilen HCQ'nun QT aralığı üzerine etkisinin değerlendirilerek ciddi QT uzaması yapıp yapmadığının gösterilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Bu gözlemsel, kesitsel, olgu-kontrol çalışması Haziran 2021-Aralık 2022 tarihleri arasında Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Romatoloji Bilim Dalı ve İç Hastalıkları Bilim Dalı polikliniklerine başvuran katılımcılar ile gerçekleştirilmiştir. PSS için yakın zamanda HCQ başlanan (Grup 1) ve HCQ kullanmakta olanlarla (Grup 2) sağlıklı gönüllülerden (Grup 3) oluşan katılımcılarının demografik, klinik, laboratuvar ve görüntüleme bulguları kaydedildi. Grup 1'in HCQ tedavisi başlanmadan önce ve tedavi başladıktan en az 2 hafta sonra, Grup 2 ve 3'ün ise vizit esnasında çekilen EKG'leri kaydedildi. Grup 1'in tedaviden önceki QTc'si ile tedaviden en az 2 hafta sonraki QTc'si karşılaştırıldı. Bunun yanında Grup 1'in HCQ kullanırken (tedaviden en az 2 hafta sonraki) ölçülen QTc değeri ile Grup 2 ve 3'ün QTc değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya 92 PSS hastası Grup 1 (n=44, ortalama yaş= 54±11 yıl), Grup 2 (n=48, ortalama yaş=54±10 yıl) ve 44 sağlıklı gönüllü (Grup 3, ortalama yaş=44±12 yıl) dahil edildi. Grup 1'de ortalama QTc uzunluğu HCQ tedavisi öncesinde 416,9±21,9 ms, HCQ tedavisi altında 431,6±22,8 ms saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Although there is no proven disease-modifying anti-rheumatic drug therapy for primary Sjögren's Syndrome (PSS), hydroxychloroquine (HCQ) treatment is widely used in patients with systemic involvement with arthralgia or arthritis. There are data indicating that severe QT prolongation has not been observed during the use of HCQ in other inflammatory rheumatic diseases. However, there are insufficient data on its effect on the QT interval in patients with PSS. In this study, it was aimed to evaluate the effect of HCQ given at the therapeutic dose range (5-7 mg/kg/day) on the QT interval in female patients with PSS and to show whether it causes severe QT prolongation. Method: This observational, cross-sectional, case-control study was carried out with participants who applied to Gülhane Training and Research Hospital Rheumatology Department and Internal Diseases Department polyclinics between June 2021 and December 2022. Demographic, clinical, laboratory and imaging findings of the participants, who recently started HCQ (Group 1), using HCQ (Group 2), and healthy controls (Group 3), were recorded. The ECGs of Group 1 were recorded before and at least 2 weeks after the start of HCQ treatment, and of Groups 2 and 3 during the visit. The pre-treatment QTc values of Group 1 were compared with the QTc values at least 2 weeks after the treatment. In addition, the QTc values of Group 1 while using HCQ (at least 2 weeks after the treatment) were compared with the QTc values of Groups 2 and 3. Results: 92 PSS patients Group 1 (n=44, mean age= 54±11 years), Group 2 (n=48, mean age=54±10 years), and 44 healthy volunteers (Group 3, mean age=44±12 years) were included in the study. In group 1, mean QTc length was 416.9±21.9 ms before HCQ treatment and 431.6±22.8 ms under HCQ treatment.