Farklı tuzlama yöntemleri uygulanarak zeytin ve meşe talaşları ile sıcak tütsülenmiş, +4ºc'de depolanmış gökkuşağı alabalığının raf ömrünün belirlenmesi
Determination of the shelf life of rainbow trout, hot smoked with olive and oak sawdust and stored at +4ºc, using different salting methods
- Tez No: 797931
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmada farklı tuzlama yöntemleri uygulanarak zeytin ve meşe talaşları ile sıcak tütsülemiş, vakum paketlenmiş ve +4ºC'de depolanmış gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss)'nda meydana gelen kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik ve duyusal değişimlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Balıklara kuru tuzlama, % 10 tuz solüsyonda ve % 10 tuz + % 0,6 NaNO2 karışımından oluşan solüsyonda bekletme işlemleri uygulanmıştır. Depolamanın birinci gününde ölçülen TVB-N değeri 18,66 mg N/100g olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the chemical, physical, microbiological and sensory changes in rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) that were hot smoked with olive and oak sawdusts by applying different salting methods, vacuum packed and stored at +4ºC. Fish were dry salted, in 10 % salt solution and 10 % salt + 0.6 % NaNO2 mixture was held in the solution waiting. The TVB-N value measured on the first day of storage was determined as 18.66 mg N/100g.