Okul öncesi öğretmenlerinin sosyobilimsel konulara yönelik tutumlarının ve görüşlerinin incelenmesi
Examination of preschool teachers' attitudes and views towards socio-scientific issues
- Tez No: 797967
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin sosyobilimsel konulara yönelik tutumlarının ve görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nitel ve nicel yöntemlerin bir arada kullanıldığı karma yöntem yaklaşımlarından açıklayıcı ardışık desen tercih edilmiştir. Nicel veriler Topçu (2010) tarafından geliştirilen“Sosyobilimsel Konulara Yönelik Tutum Ölçeği”ile, nitel veriler ise araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış“Sosyobilimsel Konulara Yönelik Öğretmen Görüşme Formu”ile toplanmıştır. Elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS 26 sürümü, nitel verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, cinsiyet, mesleki deneyim, öğrenim durumu ve sosyal medya kullanımı değişkenlerinin tutum üzerinde etkili olduğu ve öğretmenlerin genel olarak olumlu tutuma sahip oldukları görülmüştür. Öğretmenlerin sosyobilimsel konulara yönelik kendilerini yeterli hissetmelerinin yanı sıra sosyobilimsel konular arasından en çok çevre kirliliği, çocuk istismarı ve hava kirliliği konuları hakkında bilgi sahibi oldukları ve alternatif tıp, çocuk istismarı ve genetik kopyalama konularına ilgi duydukları belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin çevre kirliliği, hava kirliliği ve çocuk istismarı konularını okul öncesi eğitime dahil ettikleri ve okul öncesi dönemin gelişim özelliklerine uygun olmadığı gerekçesiyle kürtaj, nükleer enerji, genetik kopyalama gibi bazı sosyobilimsel konulara okul öncesi eğitimde yer vermedikleri sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmaya dahil olan öğretmenlerin tutum ve görüşlerine ilişkin elde edilen bulgular neticesinde önerilere yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Sosyobilimsel Konular, Okul Öncesi Öğretmeni, Tutum, Görüş, Karma Yöntem, Yarı Yapılandırılmış Görüşme
Özet (Çeviri)
This research was carried out to find prospective preschool teachers' attitudes and views regarding socioscientific issues. In the research, explanatory sequential design was preferred among the mixed method approaches in which qualitative and quantitative methods are used together. The quantitative data were collected with the“Attitudes towards Socioscientific Issues Scale”developed by Topçu (2010) and the qualitative data were collected a“Teacher Interview Form towards Socioscientific Issues”. SPSS version 26 was used in the analysis of the quantitative data, and content analysis was used in the analysis of the qualitative data. As a result of the analysis, a number of variables such as gender, professional experience, education status, using social media were found to be determinants and it has been observed that teachers generally have positive attitudes towards socioscientific issues. In addition to the fact that teachers feel competent about socioscientific issues, it has been determined that they have the most information about environmental pollution, child abuse and air pollution among socioscientific issues, and they are interested in alternative medicine, child abuse and genetic copying. It was concluded that teachers included environmental pollution, air pollution and child abuse in the education and did not include some socio-scientific issues such as abortion, nuclear energy, genetic copying, on the grounds that they were not suitable for the developmental characteristics of the preschool period. Suggestions were given as a result of the results obtained regarding the attitudes and opinions of the teachers involved in the research KEYWORDS: Socioscientific Issues, Pre-school teacher, Attitude, View, mixed-method, semi-structured interview