Ethnischer Arbeitsmarkt in Köln: Am Beispiel türkischer Kleinbetriebe
Köln'deki Etnik Iş Piyasası: Türk küçük esnaf örneği
- Tez No: 797974
- Danışmanlar: PROF. DR. JÜRGEN FRIEDRICHS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Almanca
- Üniversite: Universität zu Köln
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Batı Avrupa'ya göçmen işçi olarak gelen yabancılar ekonomik sıkıntılar nedeniyle gitgide serbest girişime yönelmekte ve kendilerine has bir 'etnik ekonomi' oluşturmaktadırlar. Bunu Almanya'da özellikle 1980'ler ve 1990'larda çok net olarak gözlemlemek mümkündür. Tezin konusu Almanya'da bu sahada yapılan teorik ve empirik araştırmaları gözden geçirip, Türk küçük esnafa ilişkin ampirik bir analizin neticelerini tartışmaktır. Sosyal bilimciler ve ekonomistler Batı'da yaşayan göçmenler hakkında araştırma yaparken özellikle bunların yerleşik topluma ne kadar uyum sağlayabildiklerini araştırmışlardır. Özellikle ikinci ve üçüncü nesil göçmenlerin asimile olacağı tezin üzerinde durulmuştur. Ancak zamanla bu tezin geçerli olmadığı anlaşılmıştır. Batı toplumlarında, göçmenlerin beraberlerinde getirdikleri kültür, sosyal-ilişkiler ile farklı hayat tarzları ve tüketim alışkanlıkları kısa zamanda sosyologların merak konusu olmuştur. Bu topluluklar göç ve uyum süreci içerisinde kendi aralarında da farklı sosyal ve ekonomik yapılar ve örgütlenmeler oluşturmuşlardır. Bu tarz örgütlenmeler aynı zamanda da sosyal olara içe kapanmayı da tetiklemektedir.
Özet (Çeviri)
When analyzing the immigrants in Western societies, economists and other social scientists have analyzed the adaptation of immigrants to society. They usually have argued that the second and third generations would be assimilated by the dominant culture. However the validity of this argument could not be proved in time. The different culture, social relationships, life-styles and consumption patterns of immigrants have become an interesting topics for sociologists. Immigrants have also build different social and economic structures and organizations. Immigrants that have come to Western Europe as a workers have begun to have a property of private economic enterprises that is then called as“ethnic economy”. The development of ethnic economy can be easily observed in Germany from 1980's to 1990's. The topic of this master thesis is first to review theoretical and empirical studies in this area and then to discuss the results of our research on Turkish small entrepreneurs in Cologne.