Ethnische Ökonomie: Zur Ausformung ethnischen Unternehmertums von Türken und Iranern in personalen Beziehungen
Etnik ekonomi: Türk ve Iranlilarin ethnik isletmeciliginin kisisel iliskileri üzerinden yansimasi
  1. Tez No: 798485
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI YAVUZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JÜRGEN FRİEDRİCHS
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Universität zu Köln
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Sosyal bilimciler ve ekonomistler Batı'da yaşayan göçmenler hakkında araştırma yaparken özellikle bunların yerleşik topluma ne kadar uyum sağlayabildiklerini araştırmışlardır. Özellikle ikinci ve üçüncü nesil göçmenlerin asimile olacağı tezin üzerinde durulmuştur. Ancak zamanla bu tezin geçerli olmadığı anlaşılmıştır. Batı toplumlarında, göçmenlerin beraberlerinde getirdikleri kültür, sosyal-ilişkiler ile farklı hayat tarzları ve tüketim alışkanlıkları kısa zamanda sosyologların merak konusu olmuştur. Bu topluluklar göç ve uyum süreci içerisinde kendi aralarında da farklı sosyal ve ekonomik yapılar ve örgütlenmeler oluşturmuşlardır. Batı Avrupa'ya göçmen işçi olarak gelen yabancılar ekonomik sıkıntılar nedeniyle gitgide serbest girişime yönelmekte ve kendilerine has bir 'etnik ekonomi' oluşturmaktadırlar. Bunu Almanya'da özellikle 1980'ler ve 1990'larda çok net olarak gözlemlemek mümkündür. Tezin konusu Almanya'da bu sahada yapılan teorik ve empirik araştırmaları gözden geçirip, Türk ve İranlı işletmecilere ampirik ve istatistiki analizin neticelerini tartışmaktır. Etnic gap ve sosyal ilişkiler ağı üzerinden iki toplum arası benzerlikler ve farklıllarla birllikte, etmik ekonominin ne kadar bir başarı öyküsü olduğu tartşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
When analyzing the immigrants in Western societies, economists and other social scientists have analyzed the adaptation of immigrants to society. They usually have argued that the second and third generations would be assimilated by the dominant culture. However the validity of this argument could not be proved in time. The different culture, social relationships, life-styles and consumption patterns of immigrants have become an interesting topics for sociologists. Immigrants have also build different social and economic structures and organizations. Immigrants that have come to Western Europe as a workers have begun to have a property of private economic enterprises that is then called as“ethnic economy”. The development of ethnic economy can be easily observed in Germany from 1980's to 1990's. The topic of this PhD is first to review a own emprical studie and theoretical studies in this area and then to discuss the results of our research on Turkish and Iranian entrepreneurs in Germany. According to approchas lıke ethni gap and networkugn its interesting to discuss how succesful this both cases are or not.