Petri net based decision system modeling in real-time scheduling and control of flexible automotive manufacturing systems
Gerçek zamanlı planlamada petrı net bazlı karar verme sistemi modellemesi ve esnek otomobil üretim sistemlerinde kontrolü
  1. Tez No: 797996
  2. Yazar: ÖZKAN BAŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜDE EBRU ANGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Ürün formu kuyruk ağları ve genelleştirilmiş stokastik Petri Ağları (PA), Esnek Üretim Sistemi (EÜS) için temel performans modelleme araçları olarak ortaya çıkmıştır. Öngörülen veya öngörülemeyen değişiklikler durumunda, sistemin tepki vermesine izin veren bir miktar esneklik için tepki vermek üzere, bu ortamda kullanılan esnek bir otomotiv üretim sistemi, hızlı hücre konfigürasyonunu ve hücrelerin verimli çalışmasını sağlar. Bu araştırmada, esnek bir otomotiv imalat yaklaşımı önermeye çalışıyoruz, bu yaklaşımdan daha fazlası, yüksek seviye PA'lar kullanan EÜS'lerinin atölye çizelgeleme probleminin modellenmesi ve analizi için kullanılmalıdır. Çalışmada verimli üretim kontrolü uygulayacağımızı varsaydık; bu çalışma, performans modellemeye Nesne Yönelimli Petri Ağları (NYPA) yaklaşımı sağlıyor. Grafiğin doğası ve matematiksel temeli, esnek otomotiv üretim sistemlerinin gerçek zamanlı programlanması ve kontrolünde önemli bir zaman avantajı sağlarken, esnek otomotiv üretim sistemleri (EOÜS) için gerçek zamanlı çizelgeleme ve kontrolde PA'ya dayalı yöntemleri cazip hale getirmektedir.
Özet (Çeviri)
Product form queuing networks and generalized stochastic Petri nets (PNs) have emerged as the principal performance modeling tools for flexible manufacturing system (FMS). A flexible automotive manufacturing system used in this environment to react for some amount of flexibility that allows the system to react in case of changes, whether predicted or unpredicted, enables quick cell configuration, and the efficient operation, of cells. In this research, we attempt to propose a flexible automotive manufacturing approach, more over this approach should be used for modeling and analysis of shop floor scheduling problem of FMSs using high-level PNs. We assumed to implement efficient production control, this study provides an object-oriented Petri nets (OOPNs) approach to performance modeling. The graphical nature and mathematical foundation has made PNs based methods appealing in real-time scheduling and control for flexible automotive manufacturing systems (FAMSs) which gives a significant time advantage to real-time scheduling and controlling of flexible automotive manufacturing systems.