Amerikalılar arası insan hakları mahkemesinin yapısı ve işleyişi
The structure and functioning of the inter-American court of human rights
  1. Tez No: 798016
  2. Yazar: AYSUN ATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE MELDA SUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada öncelikle Amerikalılar Arası insan hakları sisteminin temel belgeleri olan Amerikan İnsan Hakları ve Ödevleri Bildirisi ile Amerikan İnsan Hakları Sözleşmesi ve organları olan Amerikalılar Arası İnsan Hakları Komisyonu ile Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesinin yapısı incelenmiştir. Ardından, Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesinin yetkileri olan çekişmeli yargı yetkisi, geçici önlem alma yetkisi ile danışma görüşü verme yetkisi ve bu yetkilerin zaman, yer, kişi ve konu bakımından kapsamı irdelenmiştir. Daha sonra, Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesinin yargılama usulü açıklanmıştır. Son olarak, Amerikalılar Arası İnsan Hakları Mahkemesinin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Afrika İnsan ve Halkların Hakları Mahkemesi ile karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, firstly, the American Declaration of Human Rights and Duties and the American Convention on Human Rights, which are the basic documents of the Inter-American human rights system, and the Inter-American Commission on Human Rights and the structure of Inter-American Court of Human Rights, which are the organs of the Inter-American human rights system, have been analyzed. Then, the contentious jurisdiction of the Inter-American Court of Human Rights, its power to adopt provisional measures and its power to provide advisory opinions and the scope of these powers in terms of time, place, person and subject have been examined. Later, the jurisdictional procedure of the Inter-American Court of Human Rights has been explained. Finally, the Inter-American Court of Human Rights has been compared with the European Court of Human Rights and the African Court of Human and Peoples' Rights.