The role of complement system components C5a and C5aR in an alzheimer cell model developed from progenitor neural cells
Projenitör nöral hücrelerden geliştirilen alzheimer hücre modelinde kompleman sistemi elemanlari C5a ve C5aR'nin rolü
- Tez No: 798033
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEREN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Biyoloji, Nöroloji, Allergy and Immunology, Biology, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Alzheimer hastalığı (AD) amiloid beta peptidlerinin birikmesi sonucu oluşan plaklar ve nörofibriler yumaklar (NFT) ile karakterize edilen nörodejeneratif bir hastalıktır. Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) (2020) verilerine göre, şu anda dünya çapında AD'den muzdarip 55 milyondan fazla insan olduğu biliniyor. Kompleman sistem 25'ten fazla proteinden oluşan, inflamatuar yanıtların önemli bileşenlerinden biridir. Bir kompleman sistem anafilatoksini olan C5a'da, doğuştan gelen bağışıklık sisteminin inflamatuar aracılarından biridir. C5a'nın klasik reseptörü olan C5aR1 (CD88)'in de nörodejeneratif hastalıklarda rol oynadığı bilinmektedir. Alzheimer hastalarının beyninde kompleman bileşenlerinin ve aktivasyonunun gösterilmesi, bu inflamatuar yolağın nörodejeneratif mekanizmalarda rolüne ilişkin çeşitli spekülasyonlara neden olmuştur. Kompleman sistemin rolünün hastalık patogenezine etkisinin ne yönde olduğu net değildir. Bu çalışmanın amacı, insan progenitör nöral hücrelerden geliştirilen Alzheimer hücre modelinde C5a'nın AD karakteristik özellikleri üzerinde nasıl bir değişikliğe yol açtığını saptamaktı. Daha önce insan progenitör nöral hücrelerinden geliştirilen bir Alzheimer hücre modeliyle kompleman sistem ilişkisine dair bir yapılan bir çalışma bulunmuyordu. Alzheimer hücre modelinde hücreleri C5a'ya maruz bırakıp daha sonra bir C5a antagonisti olan PMX53 ile baskılayarak C5a varlığında ve inhibisyonunda nasıl bir etki oluşturduğuna bakıldı. Aynı zamanda antagonist olan PMX53'ün tek başına bir etkisi olup olmadığı da analiz edildi. Alzheimer hücre grupları kontrol grubuna göre çok daha fazla C5aR1 ifadesine sahipti. Hücrelere C5a eklendiğinde C5aR1 seviyesinde Alzheimer grubuna göre anlamlı bir fark gözlenmedi. PMX53 eklendiğinde ise C5aR1 seviyesinde düşüş görüldü fakat C5a ve PMX53 beraber eklendiğinde C5aR seviyesinde artış vardı. Sonuçların bazıları literatürle uyumlu iken bazıları çelişkili bulundu, fakat kompleman sistemin Alzheimer hastalığında önemli bir etkisi olduğunu kanıtlar nitelikteydi.
Özet (Çeviri)
Alzheimer's disease (AD) is a neurodegenerative disease characterized by plaques and neurofibrillary tangles (NFT) resulting from the accumulation of amyloid beta peptides. According to data from the World Health Organization (WHO) (2020), there are currently more than 55 million people worldwide suffering from AD. The complement system, consisting of more than 25 proteins, is one of the important components of inflammatory responses. C5a, a complement system anaphylatoxin, is one of the inflammatory mediators of the innate immune system. C5aR1 (CD88), the classical receptor of C5a, is also known to play a role in neurodegenerative diseases. Demonstration of complement components and activation in the brain of Alzheimer's patients has led to various speculations regarding the role of this inflammatory pathway in neurodegenerative mechanisms. It is not clear how the role of the complement system affects the pathogenesis of the disease. The aim of this study was to determine how C5a caused a change in AD characteristics in an Alzheimer's cell model developed from human progenitor neural cells. There was no previous study on the complement system relationship with an Alzheimer's cell model developed from human progenitor neural cells. The effect on the presence and inhibition of C5a by exposing cells to C5a and then suppressing it with a C5a antagonist, PMX53, was examined in an Alzheimer's cell model developed in immunology lab of Yeditepe University. It was also analyzed whether the antagonist, PMX53, had an effect alone. Alzheimer's cell groups had much higher C5aR1 expression than the control group. When C5a was added to the cells, no significant difference was observed in the C5aR1 level compared to the Alzheimer group. When PMX53 was added, C5aR1 level decreased, but when C5a and PMX53 were added together, there was an increase in C5aR level. While some of the results were compatible with the literature, some were contradictory, but they proved that the complement system has a significant effect on Alzheimer's disease.