Siirt ilinde tüketicilerin bal tüketim durumları ve alışkanlıkları
Honey consumption status and habits of consumers in Siirt province
- Tez No: 798034
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMET ALİ KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmanın amacı arı ürünleri tercihleri, tüketicilerin genel özelliklerinin ve tüketim tercihlerinin ortaya konulmasıdır. Siirt ilinde yapılan bu çalışmada, Siirt il merkezinde tüketicilerin bal tüketim tercihleri ve alışkanlarını tespit etmek, tüketicilerin bal satın alma, bal tüketim sıklıkları ve miktarları kısacası bal tüketim alışkanlıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca, bal tüketimini hangi faktörler etkilemektedir sorusuna cevap aranmıştır. Bu amaçla önemli bir üretim ve tüketim merkezi olan Siirt İlinde 300 tüketici ile yüz yüze anket çalışması yapılmıştır. Siirt il merkezinde yaşayan tüketicilerin gelir durumunun bal tüketimini etkilediği, bal tüketiminin az olduğu, bal tüketimini yararlı bulduklarını, büyük çoğunluğunun balı sonbahar ve kış aylarında aldıklarını ve aldıkları balın kalitesinden memnun olduklarını, en çok kahvaltıda ve kış aylarında tükettikleri, büyük çoğunluğunun balı sağlık, tat ve faydaları için tükettiklerini belirtmiştir. Balın kalitesine, üretim tarihine, cam kaplarda muhafazasına önem verildiği ve balı doğrudan üreticiden almayı tercih ettikleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, bal tüketimini artırmak için bal üretim miktarının artırılması, kaliteli ve uygun fiyatlı bal a ulaşım kolaylaştırılmalı, tüketicilerin bilgilendirilmesi, bal ve arı ürünleri hakkında daha fazla tanıtımın yapılması, özellikle de arı ürünlerinin sağlık alanındaki faydaları hakkında tüketicilerin bilinçlenmesi gerekmektedir. Ayrıca tüketicilerin sağlıklı bir yaşam için bal tüketiminin önemi hakkında eğitimlerin verilmesi ve tüketicilerin gelir düzeyinin artırılmasında bal tüketim alışkanlıklarını olumlu yönde katkıda bulunacağı tespit edilmiştir. Bu çalışma ile Siirt ilinde tüketicilerin bal tüketim alışkanlıkları ortaya konmuştur. Tüketicilerin tüketimde dikkate aldığı hususlar incelenerek çeşitli çözüm yolları öneri olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the preferences of bee products, the general characteristics of consumers and their consumption preferences. In this study, which was carried out in Siirt province, it was tried to determine the honey consumption preferences and habits of consumers in the city center of Siirt, and to determine the honey consumption habits of consumers, in short, the frequency and amount of honey consumption. In addition, an answer was sought to the question of which factors affect honey consumption. For this purpose, a face-to-face survey was conducted with 300 consumers in the province of Siirt, which is an important production and consumption center. The income status of the consumers living in the city center of Siirt affects honey consumption, the honey consumption is low, they find honey consumption beneficial, the majority of them buy honey in autumn and winter and they are satisfied with the quality of the honey they buy, they consume it mostly for breakfast and in winter, and the vast majority of them think honey is beneficial for health and taste. and stated that they consume it for its benefits. It has been determined that the quality of honey, production date, preservation in glass containers are given importance and they prefer to buy honey directly from the producer. As a result, in order to increase honey consumption, the amount of honey production should be increased, access to quality and affordable honey should be facilitated, consumers should be informed, more promotions should be made about honey and bee products, and consumers should be conscious about the health benefits of bee products in particular. In addition, it has been determined that the education of consumers about the importance of honey consumption for a healthy life and the increase in the income level of consumers will contribute positively to their honey consumption habits. With this study, honey consumption habits of consumers in Siirt province were revealed. The issues that consumers consider in consumption are examined and various solutions are given as suggestions.