Bir otomotiv işletmesinde üretim planlama için karar destek sistemi tasarımı
Decision support system design for production planning in an automotive company
  1. Tez No: 798043
  2. Yazar: SEMİH ÖZEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERVET HASGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim ve Servis Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Karar verme önemli yaşam becerilerinden biridir. Uygun ve yerinde verilen kararlar bireyin hayatında olumlu değişiklikler meydana getirebilirken, yanlış kararlar hayatı olumsuz etkileyebilir. Özellikle kuruluşlar kendileri için en uygun kararları almaya çalışırken, giderek karmaşıklaşan bir ortamda sürekli sorunlar ve seçimlerle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu olumsuz durumları en az kayıpla atlatabilmek ve yaşamamak adına kuruluşlar yeni arayışlar içerisine girmişlerdir. Özellikle bu ortamda Karar Destek Sistemleri, kuruluş için etkin bir şekilde kullanımını sağlayabilmek önemli bir husus olacaktır. Birçok kuruluş üretim planlarını günlük olarak yapmakta ve bu değişen koşullar altında yapılan planların önemi de artmaktadır. Bu çalışma ile birlikte günlük olarak yapılan üretim planlarında oluşturulan işlerin sıralaması için bir veri odaklı karar destek sistemi tasarlanması amaçlanmaktadır. Çalışmada üretimleri yapılan parçaların türlerine göre önceliklendirmesi yapılarak sıralama yapılması amaçlanmaktadır. Kriterlerin belirlenmesi, her parçanın kriterlerle göre sınıflandırılması ve ilgili atölyelerdeki öncüllük sırasının belirlenmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmayı TOPSIS yöntemi kullanarak her bir parçanın üretim sırasını, atölye bazında gantt bilgilerini ve işletme içerisinde önemli verilere daha kolay ulaşabilecekleri bir arayüzü olan karar destek sistemi çalışması yapılması amaçlanmaktadır. TOPSIS Yöntemi kullanılarak mevcutta yapılan üretim çalışmalarına yeni bir akım getirilmiştir. Bu çalışma yardımıyla her bir tezgâhın üretim planı günlük olarak yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Decision making is one of the important life skills. While appropriate and appropriate decisions can bring about positive changes in an individual's life, wrong decisions can affect life negatively. In particular, while organizations try to make the most appropriate decisions for themselves, they are constantly faced with problems and choices in an increasingly complex environment. In order to overcome these negative situations with the least loss and not to live, the organizations have entered into new searches. Especially in this environment, it will be an important issue to be able to use Decision Support Systems effectively for the organization. Many organizations make their production plans on a daily basis and the importance of the plans made under these changing conditions is increasing. With this study, it is aimed to design a data-driven decision support system for the sequencing of works created in daily production plans. In the study, it is aimed to prioritize the produced parts according to their types and to sort them. It is aimed to determine the criteria, to classify each piece according to the criteria and to determine the order of priority in the relevant workshops. By using the TOPSIS method, it is aimed to make a decision support system study with an interface where they can access the production order of each part, the gantt information on the basis of the workshop and the important data within the enterprise by using the TOPSIS method. A new trend has been brought to the current production studies by using the TOPSIS Method. With the help of this study, the production plan of each machine can be made on a daily basis.