Forklift üretimi yapan bir işletmede üretim planlama ve ürün çeşitliliği yönetimi: Bir uygulama
Production planning and product variety management in a lift truck manufacturing company: An application
- Tez No: 900621
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞULE ERYÜRÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Otomotiv sektörü, teknolojinin gelişmesiyle gün geçtikte daha da kapsamlı kitlelere hitap etmektedir. Bu da dünya pazarında rekabeti arttırmaktadır. Firmaların amacı, tüketici memnuniyeti sağlayarak dünya pazarında kalıcı olmaktır. Bu amaç yalın kavramının doğmasına yardımcı olmuştur. Yalın kavramı; düşük maliyetli, yüksek kaliteli ürünler elde ederken, hurda sayısı ve israfları azaltarak üretimi daha verimli hale getirmeyi amaçlamıştır. Bu çalışma forklift üretimi yapan bir işletmede üretim planlama ve ürün çeşitliliği yönetim konularını incelemeyi amaçlamıştır. Forklift üretimi gibi karmaşık ve çeşitli ürünlerin bulunduğu bu işletmede, etkin bir üretim planlama stratejisi ve ürün çeşitliliği yönetimi, rekabet avantajını sürdürmek için kritik öneme sahiptir. Bu çalışma, belirli bir forklift üretim işletmesinde gerçekleştirilen bir uygulama üzerine odaklanmıştır. Veriler, literatür taraması, gözlem ve mülakatlar yoluyla toplanmıştır. Üretim hattındaki farklı istasyonlardaki süreçler ayrıntılı bir şekilde incelenmiş ve bir yalın üretim tekniği olan değer akış haritalama yöntemiyle değerlendirilmiştir. Değer akış haritalama yöntemiyle mevcut durum haritası ve gelecek durum haritası çizilmiştir. Sonucunda 468.828 dakika olan akış süresi, 56700 dakikaya indirilmiştir. Bu sayede %87,9 oranında bir iyileşme sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The automotive industry appeals to more and more comprehensive audiences day by day with the development of technology. This increases competition in the world market. The aim of companies is to be permanent in the world market by providing consumer satisfaction. This purpose helped the birth-of lean concept. Lean concept; aims to make production more efficient by reducing the number of scraps and waste while obtaining low-cost, high-quality products. This study aimed to examine production planning and product variety management issues in a company that produces forklifts. In a business with complex and diverse products, such as forklift production, an effective production planning strategy and product variety management are critical to maintain competitive advantage. This study focuses on an application carried out in a specific forklift manufacturing enterprise. Data were collected through literature review, observation and interviews. The processes at different stations in the production line were examined in detail and evaluated with the value stream mapping method, which is a lean production technique. The current status map and future status map were drawn using the value stream mapping method. As a result, the flow time, which was 468,828, was reduced to 56,700 minutes. Thus, an improvement of 87.9% was achieved.