Üriner sistem infeksiyonlardan izole edilen E.coli suşlarının virulansla ilgili bazı özelliklei ve antibiyotik dirençlilikleri
Some of the characteristics and antibiotic resistancies of E.coli strains isoleted from patients who have urinary tract infection
- Tez No: 79807
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BİNGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Üriner Sistem İnfeksiyonlu Hastalardan İzole Edilen E. coli Suşlarının Virulansla İlgili Bazı Özellikleri ve Antibiyotik Dirençlilikleri Çalışmamızda idrar yolu infeksiyonu şüphesi ile polikliniklere başvuran veya kliniklerde yatarak tedavi gören toplam 2863 hastanın idrar kültürleri ve tam idrar tetkikleri yapıldı. Örneklerin %9,8'nde 17 farklı bakteri türü infeksiyon etkeni bakteri izole edildi.. En sık izolasyona %44.68 ile E.coli suşlarmda rastlandı. Diğer üriner patojen etken olarak Staphylococcus, Enterobacter, Klebsiella, Pseudomonas, Proteus, Acinetobacter, Citrobacter ve Serratia gibi bakteri türlerine rastlandı. Kültür pozitif olan olgularda nitrat redüktaz ve lökosit esteraz aktiviteleri arasındaki ilişki araştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Some of the Characteristics and Antibiotic Resistancies of E. Coli Strains Isolated From Patients Who Have Urinary Tract Infection We analized the urine samples of totally 2863 patients, who applied to or admit into our clinic with a suspicion of urinary tract infections. From 9.8% of the samples seventeen different bacteria which was the cause of the infection was isolated. In 44.68% of cases, E.coli was the mostly found in the bacteria species. The other urinary pathogens were isolated Staphylococcus, Enterobacter, Klebsiella, Pseudomonas, Proteus, Acinetobacter, Citrobacter and Serratia. Among the positive cultures, comparision of the activities of nitrate reductase and leukocytes esterase were evaluated. The presence of nitrate reductase and leukocytes esterase were seen in the positive cultures.