Deneysel diyabetik sıçanlarda plazma ghrelin seviyeleri ile kas atrofisi arasındaki ilişkinin araştırılması
Invastigation of relationship between plasma ghrelin levels and muscle atrophy in experimental diabetic rats
- Tez No: 798075
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KELLE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, deneysel diyabet oluşturulmuş sıçan modelinde plazma ghrelin seviyeleri ve kas atrofisi arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 8-10 haftalık 56 adet Wistar albino türü erkek sıçan kullanıldı. Sıçanlar dört diyabetik dört kontrol olmak üzere 8 gruba ayrıldı. Deney grupları, DD-1: bir haftalık diyabet (n=7), NDK-1: bir haftalık kontrol (n=7), DD-2: üç haftalık diyabet (n=7), NDK-2: üç haftalık kontrol (n=7), DD-3: altı haftalık diyabet (n=7), NDK-3: altı haftalık kontrol (n=7), DD-4: sekiz haftalık diyabet (n=7), NDK-4: sekiz haftalık kontrol (n=7) olacak şekildedir. Diyabet oluşturmak için sıçanlara 45mg/kg tek doz intraperitoneal olarak streptozotosin enjeksiyonu yapıldı. Belirlenen haftaların sonunda, vücut ağırlıkları ve açlık kan şekeri düzeyleri ölçüldü. Plazma ghrelin, kas mTOR, miyostatin değerleri elisa yöntemi ile ölçüldü. Sağ gastrocnemius kası çıkarılıp tartıldı ve kas histopatolojik görüntüleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Aim:In this study, it was aimed to investigate the relationship between plasma ghrelin levels and muscle atrophy in an experimental diabetic rat model. Material and Method:56 male Wistar albino rats aged 8-10 weeks were used. Rats were divided into 8 groups, including four diabetic and four controls. Experimental groups, DD-1: one-week diabetes (n=7), NDK-1: one-week control (n=7), DD-2: three-week diabetes (n=7), NDK-2: three-week control ( n=7), DD-3: diabetes at six weeks (n=7), NDK-3: control at six weeks (n=7), DD-4: diabetes at eight weeks (n=7), NDK-4: at eight weeks control is such that (n=7). To induce diabetes a single dose of 45mg/kg intraperitoneal streptozotocin was injected into rats. At the end of the specified weeks, body weights and fasting blood glucose levels were measured. Plasma ghrelin, muscle mTOR and myostatin values were measured by the ELISA method. The right gastrocnemius muscle was removed and weighed, and muscle histopathological images were examined. Results: It was determined that the gastrocnemius weights of the DD-2, DD-3, DD-4 groups decreased significantly compared to their own controls.