Does interaction between Turkish and Syrians living in Türkiye have an effect on prejudice in intergroup relations?
Türkiye'de yaşayan Türkler ve Suriyeliler arasındaki etkileşimin gruplar arası ilişkilerde önyargı üzerinde bir etkisi var mı?
- Tez No: 798092
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE NİLÜFER NARLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu tezin amacı,“Türkiye'de yaşayan Türk üniversiteli öğrenciler ve Suriyeli üniversiteli öğrenciler arasındaki etkileşimin gruplar arası ilişkilerde önyargı üzerinde bir etkisi var mı?”analiz etmektir. Sosyologlar, psikologlar, tarihçiler ve politikacılar tarafından göç hakkında birçok çalışma yapılmıştır. Çoğunlukla ev sahibi toplumun göçmenleri nasıl kabul ettiği anlamaya çalışılmıştır. Bu nedenle, bu çalışma“Türkiye'de yaşayan Türk ve Suriyeli öğrenciler arasındaki etkileşimin niteliği ve niceliği önyargıyı ortadan kaldırıyor mu?”konusuna bakmaktadır. Bu çalışma içerisinde ayrıca anket çalışması da yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 18 ile 30 yaşları arasında değişen İstanbul da yaşayan Türk üniversite öğrencisi olan 370 katılımcı oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyze“Does interaction between Turkish and Syrian university students living in Türkiye have an effect on prejudice in intergroup relations?”There have been many studies about immigration conducted by sociologists, psychologists, historians, and politicians. Mostly aimed to figure out how host community accepts the immigrants. Therefore, this study looks at“Does the quality and quantity of interaction eliminating prejudice between Turkish and Syrian university students living in Türkiye?”. A survey was also conducted in this study. The sample of this study consists of 370 participants who are between 18 and 30 years of age who are Turkish university students living in Istanbul.