أهمية اللغة العربية عند العثمانيين ودور العثمانيين في تطوير اللغة العربية
Osmanlıların Arap diline verdiği önem ve Arapçanın gelişmesindeki rolü / The importance of the Arabic language to the Ottomans and the role of the Ottomans in developing the Arabic language
- Tez No: 798091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Education and Training, History
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Osmanlılar Arap dilini öğrenmeye ve öğretmeye önem vermişlerdir ve Arap dilini öğretmek için okullar açmışlardır. Osmanlıların Arap diline olan ilgisi o devirde öne çıkmıştır ve bunu tarihi kaynaklarda görmekteyiz. Arap dili ve şer'i ilimleri öğretmek için kurdukları okullarda Arapça klasik kaynaklarla eğitim vermişlerdir, aynı zamanda bu okullarda kullanılan dil Arapça olduğu için hocaların ve öğrencilerin o müesseslerde sadece bu dili kullanmakta olduğunu görmekteyiz. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır, başlangıçta önceki İslam ülkelerinden ve bu ülkelerdeki Arap dilinin öneminden bahseder, özellikle Selçuklu Devleti ile Osmanlı Devleti arasındaki eğitim ilişkisinden bahsederek Osmanlı Devleti'nin Selçuklu izinden gittiğini görürüz. Yalnız Osmanlı Selçuklu dönemindeki eğitim sistemini üst düzeye taşıyıp, ince ve detaylı bir sistem geliştirdiğini görmekteyiz. Ancak Arap tarihi kaynakları başta eğitim ve Arap dili olmak üzere İslam dünyası tarihinde önemli bir yer teşkil eden bu döneme birçok müellifin önyargısı nedeniyle bu konuya değinmemektedir. Ayrıca Arap dilinin Osmanlılar için öneminden ve Kur'an-ı Kerim'e olan inançlarından dolayı Arap diliyle olan ilişkilerinden, bu dili benimsemelerinin ve muhafaza etmelerinin ve bu dili kullanmalarının sebebi hakkında da bahsetmekteyiz. Ayrıca Osmanlı döneminde Arap dili konusunda ileri sürülen“Osmanlıların Arap diline önem vermediği”ve“Arap dilinin Türklerin zulmüne maruz kaldığı”gibi bazı iddialara da değinmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The Ottomans cared about learning the Arabic language and teaching it in their state, and they established schools to teach the Arabic language. The Ottomans interest in the Arabic language was prominent in that era and we see this in the historical sources. In this research we present evidences on how important Arabic language was to the Ottomans, and the influence Arabic language has on the ottomons. The research consists of three chapters. We infer at the beginning by talking about the previous Islamic countries and the Arabic language in them and the relationship between the Seljuk state and the Ottoman state in terms of education, as the Ottoman state followed the footsteps of the Seljuk state in education and developed it until these educational facilities called schools reached Its best in the Islamic world at that time because of its precise system, and the development of courses and curricula in it, which were focused on Arabic language sciences and Sharia sciences. However, the Arab historical sources do not talk about this matter due to the bias of many authors towards this period, which constitutes an important position in the history of the Islamic world, especially education and the Arabic language. We also talk about the importance of the Arabic language to the Ottomans and their influence and association with the Arabic language out of faith in the Holy Qur'an, which was the reason for their adherence and preservation of this language and their use of this language as a language of science and education. In addition, we mention some of the allegations made on the subject of the Arabic language in the Ottoman era, including that“the Ottomans did not care about the Arabic language”and that“the Arabic language was exposed to the oppression of the Turkish language”, and we respond to some of these allegations with what we talked about in this research.