Ulusal kimlik söyleminin bir parçası olarak oryantalizm: Arnavut medyasında elit söylemin eleştirel bir analizi
Orientalism as a part of national identity: A critical discourse analysis of the elite in Albanian media
  1. Tez No: 798099
  2. Yazar: GRANİT AJDİNİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Kosova ve Arnavutluk'taki Arnavut nüfusunun kimliğin inşası, geçen yüzyıl boyunca karmaşık dönüşümlere tanık olmuştur. Eskiden Osmanlı İmparatorluğu'nun ayrılmaz bir parçası olan ve kimliği çevreleyen söylem, sıklıkla Osmanlı yönetiminin Arnavut halkı üzerindeki tarihsel etkisine göndermeleri içermektedir.“Biz”ve“onlar”ikiliğine ve“batı”ile“doğu”arasında algılanan bölünmeye dayanan karşıt gruplar, bu ortak tarihsel anlatı çerçevesinde milliyetçi söylem, toplumu fiilen ikiye ayırarak, toplumsal doku içinde dikkate değer bölünmelere neden olmuştur. Bu çalışma, İslam kültürüne ve menşei ülkelere yönelik ayrımcı, önyargılı bir dilin varlığını Arnavut kimliği bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Ampirik bir araştırma yaklaşımı kullanan araştırma, temel kavramsal çerçeveler olarak milliyetçilik, oryantalizm ve İslamofobi teorilerini araştırmaktadır. Ayrıca, varolan önyargılı söylemin hem Arnavutluk devletlerinde hem de Kosova'da kimliğin inşasıyla iç içe geçmesini sağlayan mekanizmaları anlamak için sağlam bir teorik temel oluşturmak amacıyla Arnavutluk tarihinin kapsamlı bir analizi yapılmıştır. Eleştirel Söylem Analizi, ırkçı eğilimler besleyen bireyler tarafından kullanılan üstü kapalı ideolojik dili ortaya çıkarmak için metodolojik bir araç olarak bu araştırmaya entegre edilmiştir. Tarihsel Söylem Yaklaşımı yöntemini kullanan çalışma, farklı tarihsel dönemleri kapsayan çok çeşitli yazılı materyalleri analiz etmektedir. Bu analiz, Amerika Birleşik Devletleri'ne yönelik 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleştirilen saldırılar ile dönemin Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2011 yılında Arnavutluk'a ve 2013 yılında Kosova'yayaptığı ziyaretlergibi önemli olayların ardından Arnavutluk ve Kosova'daki gazete yayınlarının incelenmesini, aynı zamanda 2014 yılında hem Arnavutluk'ta hem de Kosova'da çok sayıda imamın tutuklanmasıyla ilgili tartışmaların çözümlenmesini kapsamaktadır. Belirtilen zaman diliminde bu söylemlerin yaygınlığı ve önemi, niteliksel bir analizi kolaylaştırarak, Kosova ve Arnavutluk'ta Arnavut kimliğini çevreleyen söylemde oryantalizm ve İslamofobi ile ilişkili unsurların varlığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak bu söylemlerin, bu iki ülkede faaliyet gösteren etkili seçkinler ve önde gelen gazeteler tarafından yayılan ırkçı ifade biçimleri olarak tezahür ettiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The construction of identity among the Albanian populations of Kosovo and Albania has witnessed intricate transformations throughout the past century. Formerly integral parts of the Ottoman Empire, the discourse surrounding identity frequently incorporates references to the historical impact of Ottoman rule on the Albanian people. Within the framework of this shared historical narrative, nationalist discourse has contributed to notable divisions within the social fabric, effectively dichotomizing society into opposing factions based on the dichotomy of“us”and“them,”as well as the perceived divide between the“west”and the“east.”This study aims to investigate the presence of discriminatory and prejudiced language directed towards Islamic culture and countries of origin within the context of Albanian identity. Employing an empirical research approach, the investigation delves into theories of nationalism, orientalism, and Islamophobia as key conceptual frameworks. Furthermore, a comprehensive analysis of Albanian history is conducted to establish a solid theoretical foundation for understanding the mechanisms through which this prejudiced discourse becomes intertwined with the construction of identity in both the Albanian states of Albania and Kosovo. Critical Discourse Analysis is integrated into this research as a methodological tool to uncover the implicit ideological language employed by individuals who harbor racist inclinations. Employing a Historical Discourse Approach method, the study analyzes a diverse range of written materials spanning different historical periods. This analysis encompasses an examination of newspaper publications in Albania and Kosovo following significant events, including the September 11 of 2001 attacks in the United States, the visits of Turkish Prime Minister of that time RT Erdogan in 2011 (in Albania) and 2013 (in Kosovo), as well as the arrests of numerous imams in 2014 in both Albania and Kosovo. The prevalence and significance of these discourses during the specified time frame facilitate a qualitative analysis, revealing the presence of elements associated with orientalism and Islamophobia within the discourse surrounding Albanian identity in Kosovo and Albania. Consequently, it becomes evident that these discourses manifest as forms of racist expression disseminated by influential elites and prominent newspapers operating within these two countries.