Özel yetenek sınavlarında öğrenci performansının değerlendirilmesi
Evaluation of students performance in exams for physical education and sports education
  1. Tez No: 79810
  2. Yazar: BÜLENT BAYAZIT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAFİYE KIYAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Özel Yetenek Sınavlarında Öğrenci Performansının Değerlendirilmesi Bu çalışmanın amacı Kocaeli Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Bölümüne girmek isteyen adayların genel bir profilini çıkarmak, bu adayların sınavlardaki performanslarını analiz etmek, başarı puanını etkileyen parametreler arasında ilişkileri incelemek ve elde edilen verilerden hareketle uygulanan sınav sistemini yeniden gözden geçirmek olarak özetlenebilir. Bu amaçla 1997 yılında I. ve II. Öğretim sınavlarına katılan toplam 870 adayın bu sınavlarda elde ettikleri dereceler istatistiksel metotlarla kız adaylar ve erkek adaylar için ayrı ayrı incelenerek değerlendirilmiştir. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümüne Kocaeli ve çevresinde oturan, 17-21 yaş grubu arasındaki gençlerin başvuruda bulunduğu anlaşılmaktadır. Yaptığımız çalışmada başarı puanının oluşumunda en etkili faktörün özel yetenek puanı olduğu, istatistiksel verilere göre ÖSS-EA puanı ile OÖBP'nın basan puanı ile anlamlı bir ilişki içinde olmadığı görülmüştür. Başarı puanının, özel yetenek puanı ile ilişkisinin, her iki öğretim için kuvvetli bir lineerlik içinde anlamlı olduğu görülmektedir (I.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Evaluation Of Student's Performance In Exams For Physical Education and Sports Education The aim of this study is to evaluate the data obtained from the entering exams performed by Physical Education and Sports Department of Kocaeli University in 1997. In order to analysis of the physical performance, the 870 candidates were asked to pass eight special tests described in a booklet given before examination. Each test was applied in different ways to the female and male candidates. The candidates participated in the Physical Education and Sports Exam were found to be in 1 7-2 1 age group living mainly in Kocaeli and its nearby. In this study, the main parameter influenced the candidate's grade is the total point obtained from special physical tests.